Zapora na granicy. Tusk będzie ją wzmacniał!
Premier Donald Tusk: wspólnie z szefem MSWiA podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią, przeznaczymy na to adekwatne środki
„Ta zapora nigdy nie powstanie” - grzmiał w kampanii wyborczej Donald Tusk, dodając, że budowa muru na granicy z Białorusią to będzie tylko „pisowski przekręt„.
Mówił pogardliwie o „_dwuznacznym przedsięwzięciu”, „płocie Błaszczaka”.
W końcu we wrześniu 2023 r. w swoim stylu „unieważnił” zaporę mówiąc przy okazji premiery filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland: „musimy zbudować mur na granicy z Białorusią, bo go nie ma„.
»» O zaporze na granicy z Białorusią czytaj więcej tutaj:
Zapora na granicy? MSWiA nie ma wątpliwości
Kolejne kłamstwo Donalda Tuska: Zapora działa!
Zapora skuteczna! Przyznaje to Straż Graniczna
Teraz gdy się zetknął z realiami rządzenia zmienił zdanie.
Zapora do rozbudowy
Wspólnie z szefem MSWiA podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki. Chcemy koordynować razem z Finlandią prace na granicach, ponieważ szczelne granice z Rosją i Białorusią, jeśli naprawdę mają być szczelne, to musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność: Finlandia, Polska, ale także kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw” - poinformował w piątek premier Donald Tusk.
To posunięcie zapowiadało już miesiąc temu informacje dobiegające z MSWiA.
„Informujemy, że w 2024 r. na bieżące utrzymanie bariery fizycznej i elektronicznej na granicy z Białorusią przewidziano ok. 2,5 mln zł. Zapory są objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym. Prace naprawcze są dokonywane przez wykonawców w ramach przeglądów gwarancyjnych lub zgłoszeń serwisowych” — czytamy w odpowiedzi resortu – poinformowało 16 stycznia MSWiA w odpowiedzi dla Business Insider.
Co więcej, zapora nie tylko będzie utrzymywana, ale i rozbudowywana. „Straż Graniczna rozpoczęła inwestycję związaną z budową bariery elektronicznej na odcinku wodnym granicy z Białorusią. Zabezpieczenie będzie mierzyło 219 km (na rzece Bug — 172 km, a na rzece Istoczanka — 47 km) i zostało sfinansowane ze środków UE„.
Sek, PAP
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: