TEMAT DNIA
Policja: zakłócanie ciszy wyborczej, incydenty w komisjach
Od początku obowiązywania ciszy wyborczej w związku z wyborami samorządowymi policja odnotowała łącznie siedem przestępstw i 205 wykroczeń - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Dodała, że są już dwie osoby zatrzymane.
Wśród siedmiu przestępstw odnotowanych do godz. 6. rano w niedzielę były: agitacja wyborcza, kradzież, trzy zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego (art. 256 Kodeksu karnego) oraz jedno przestępstwo z artykułu 513c Kodeksu wyborczego (utrudnianie monitorowania lub dokumentowania procedur wyborczych).
Odnosząc się do przestępstwa dotyczącego propagowania systemu totalitarnego, mł. insp. Nowak doprecyzowała, że chodzi o swastyki, jakie pojawiły się na banerach wyborczych na terenie Oświęcimia.
„Odnotowaliśmy też 205 wykroczeń, z czego 87 jest z Kodeksu wykroczeń i 118 z Kodeksu wyborczego” - powiedziała Nowak.
Zaznaczyła, że są już dwie osoby zatrzymane. Do jednego zatrzymania doszło w Krakowie, do drugiego w Lublinie.
Dodała, że nad bezpieczeństwem obywateli czuwa w wyborczą niedzielę, w całym kraju prawie 24 tys. policjantów.
»» Więcej o wyborach samorządowych czytaj tutaj:
W niedzielę 29 mln Polaków ma prawo głosować
Jak będzie przebiegać głosowanie?
Wybory tuż-tuż. Od północy zapanuje cisza wyborcza
Dwa incydenty w komisjach wyborczych
Przewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych w Jeżewie Starym był pod wpływem alkoholu; jego obowiązki przejęła wiceprzewodnicząca - podała w niedzielę rano policja. Lokal działa normalnie, można głosować.
Zgłoszenie o przewodniczącym, który miał być pod wpływem alkoholu policja otrzymała jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych w niedzielę, ok. godz. 5.45 - podał zespół prasowy podlaskiej policji.
„Policjanci na miejscu przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i potwierdzili, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu alkoholu” - podała w komunikacie. Mężczyzna z wydychanym powietrzu miał blisko 0,4 promila alkoholu.
Policja informuje, że mężczyzna opuścił lokal wyborczy, a jego obowiązki przejęła zastępczyni przewodniczącego obwodowej komisji.
Podlaska policja poinformowała też, że od soboty, gdy obowiązuje cisza wyborcza, doszło łącznie do ośmiu incydentów. Zgłoszenia dotyczyły zniszczenia lub zerwania plakatów wyborczych, powieszenia takiego plakatu a także agitacji wyborczej.
Prawie 3,5 promila alkoholu miała członkini jednej z obwodowych komisji wyborczych w Płocku (Mazowieckie), która w niedzielę rano stawiła się tam do pracy przy wyborach samorządowych. 45-letnia kobieta została wykluczona z pracy w komisji.
O tym, że jedna z członkiń obwodowej komisji wyborczej w Płocku, działającej w związku z odbywającymi się w niedzielę w całym kraju wyborami samorządowymi, może być pod wpływem alkoholu poinformowała policję przewodnicząca tej komisji.
„Na miejsce udał się patrol. Kobieta w wieku 45 lat została zbadana na stan trzeźwości. Okazało się, że ma blisko 3,5 promila alkoholu” - powiedziała PAP rzeczniczka płockiej policji sierż. szt. Monika Jakubowska. Jak dodała, interweniujący na miejscu funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu o ukaranie kobiety.
Sylwia Wieczeryńska, (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Fotowoltaika. Chiny kontra reszta świata?
Tego nie rób na stacji paliw! Mandat gwarantowany