Bruksela walczy z plastikiem. Co będzie zakazane?
Już za kilka lat w Unii Europejskiej zakazane zostaną m.in. foliowe opakowania na owoce i warzywa, jednorazowe kubki, plastikowe saszetki na keczup, hotelowe miniaturowe buteleczki na szampon i inne kosmetyki.
Dotychczas kwestie opakowań regulowała dyrektywa UE ws. odpadów. Teraz opakowania doczekały się własnych przepisów. Właśnie przyjął je Parlament Europejski.
Przepisy jeszcze w 2022 roku zaproponowała Komisja Europejska, a w marcu wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły Parlament Europejski i Rada. W środę eurodeputowani poparli je zdecydowaną większością głosów (476 za, 129 przeciw).
Co dołączy do sztućców i talerzy?
Nowe przepisy zakładają, że do 2030 roku w Unii ma być o 5 proc. mniej plastikowych opakowań, do 2035 roku - o 10 proc., natomiast do 2040 roku - o 15 proc.
UE już wcześniej zakazała jednorazowych plastikowych słomek, sztućców i talerzy. Od 1 stycznia 2030 roku zakaz zostanie rozszerzony na niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.
Mowa np. o opakowaniach z folii, w którą wciąż pakowane są świeże owoce i warzywa, jednorazowych naczyniach i kubkach wykorzystywanych w kawiarniach i restauracjach, a także o opakowaniach na pojedyncze porcje, takich jak plastikowe saszetki na przyprawy, sosy, śmietankę do kawy czy cukier.
Zakaz obejmie też miniaturowe pojemniki na kosmetyki, takie jak szampony czy żele pod prysznic, które są popularne w niektórych hotelach.
Zakazane zostaną też bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy, czyli - jak określił prawodawca - o grubości poniżej 15 mikrometrów.
Po kawę z własnym kubkiem
Nowe przepisy określają również zasady dotyczące recyklingu i ponownego wykorzystywania opakowań.
Restauracje, bary i kawiarnie oferujące napoje i posiłki na wynos będą musiały dać konsumentom możliwość skorzystania z własnego pojemnika. I tak będzie można przyjść po kawę z własnym kubkiem.
Lokale te dostaną czas do 2030 roku, aby zacząć sprzedawać 10 proc. wszystkich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku, które klient będzie mógł wykorzystać przy kolejnym zamówieniu.
Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały nadawać się do recyklinkgu, a nowo produkowane opakowania będą musiały zawierać część materiałów pochodzących z surowców wtórnych.
Z kolei do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje, takich jak butelki na wodę czy napoje gazowane i puszki po piwie, będzie trzeba zbierać oddzielnie.
Aby nowe przepisy mogły wejść w życie, musi je oficjalnie zatwierdzić Rada, czyli państwa członkowskie. To jednak w obliczu zawartego w marcu br. porozumienia powinno być już tylko formalnością.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki
Komedia! Jak odwołano i przywrócono ocieplenie klimatu