Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rolnicą doniosą na ANR do prokuratury

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 2 lipca 2014, 18:11

  • Powiększ tekst

Zachodniopomorscy rolnicy z komitetu protestacyjnego zapowiedzieli w środę, że złożą w prokuraturze zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości w szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych. Chodzi o dzierżawę i sprzedaż ziemi rolnej.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej w Szczecinie jeden z rolników z powiatu pyrzyckiego Robert Tarnowski, doniesienie do prokuratury ws. nieprawidłowości w Agencji powinno zostać złożone w ciągu kilku tygodni, ponieważ trwa jeszcze przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji.

Rolnicy zarzucili Agencji m.in. krótkie okresy dzierżawy ziemi rolnej. Tarnowski mówił, że ANR przedłużyła tamtejszym rolnikom umowy dzierżawy o dwa miesiące. Co rolnicy mogą zrobić przez dwa miesiące na polu - pytał retorycznie.

Rolnicy twierdzą też, że wciąż istnieje problem tzw. słupów, czyli osób podstawionych przez zagraniczne koncerny, które kupują ziemię przeznaczoną na powiększenie gospodarstw rodzinnych. To jeden z powodów ubiegłorocznego protestu rolniczego w Zachodniopomorskiem.

W powiecie pyrzyckim 50 proc. ziemi rolniczej jest w posiadaniu obcego kapitału, który pobiera za grunty dopłaty bezpośrednie - mówił Tarnowski.

Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal powiedział, że porozumienia podpisane w styczniu 2013 r. przez komitet protestacyjny, ministra rolnictwa i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie obrotu ziemią, są realizowane tylko w części.

Na początku stycznia 2013 r. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między ministrem rolnictwa, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany miały na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych w przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mieli na tym rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.