„Zabójstwo drogowe” równa się trwała utrata prawa jazdy
Tzw. „zabójstwo drogowe” to nowa kategoria przestępstwa, która ma pojawić się w Kodeksie karnym. Będzie dotyczyć sprawców wypadków śmiertelnych kierujących po alkoholu lub narkotykach. Zmian ma być więcej. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada też zaostrzenie kar dla tych, którzy wciąż prowadzą, chociaż zostało im odebrane prawo jazdy.
Rząd przedstawił w Sejmie informację o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2023 roku. Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury, poinformował, że w ciągu minionych 12 miesięcy doszło w Polsce do 20 936 wypadków drogowych, w których zginęły 1893 osoby. „Najbardziej zauważalny jest wzrost zdarzeń z udziałem pieszych oraz z udziałem motocyklistów” – powiedział Bukowiec.
Rewolucja w przepisach
Z kolei Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, zaprezentował najważniejsze kierunki zmian, którymi zajmuje się międzyresortowy zespół na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W najbliższym czasie mają się one pojawić w przepisach dla kierowców. Szykuje się istne trzęsienie ziemi. Część nowych zapisów będzie się pokrywać się z pomysłami Unii Europejskiej. Inne będą „autorskimi” inicjatywami rządu.
Kierowca, który pod wpływem alkoholu czy narkotyków zabije inną osobę, będzie traktowany jak zabójca
Nowy rodzaj przestępstwa: zabójstwo drogowe
„Zdecydowanie zaostrzona zostanie odpowiedzialności za najgroźniejsze zachowania na drogach. W mojej ocenie, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także kierowanie pojazdem pomimo cofniętego prawa jazdy lub orzeczonego zakazu kierowania pojazdem przez sąd, powinno być karane karą bezwzględnego więzienia” – mówił Klimczak. I podkreślił: „Pracujemy także nad wprowadzeniem do naszego porządku prawnego nowego rodzaju przestępstwa, jest to zabójstwo drogowe. Prowadzę uzgodnienia przede wszystkim z Ministerstwem Sprawiedliwości i ekspertami, żeby skutecznie wprowadzić rodzaj przepisu, który funkcjonuje w innych krajach UE„.
Bezwzględne więzienie będzie groziło za prowadzenie pod wpływem alkoholu, narkotyków, mimo cofniętego prawa jazdy czy złamanie sądowego zakazu jazdy.
Brak możliwości kasowania punktów
Minister zapowiedział wprowadzenie zasady braku możliwości kasowania punktów karnych za najcięższe wykroczenia drogowe. W grę będzie wchodzić:
przekroczenie o ponad 50 km/h prędkości dozwolonej, również poza obszarem zabudowanym (na drogach jednojezdniowych),
wyprzedzanie mimo zakazu i z przekroczeniem ciągłej linii,
wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.
Punkty karne za takie wykroczenia stracą ważność po roku od wykroczenia (i opłacenia mandatu), ale nie będzie można skasować ich uczestnictwem w specjalnym szkoleniu.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, PAP
Grzegorz Szafraniec
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Już wiadomo o kogo upomni się Wojsko Polskie w 2025 roku
Kupcy wrócili na Marywilską, ale nie są zachwyceni
Paradoksalny efekt unijnych kar na chińskie e-auta
»» Ekonomista dr Artur Bartoszewicz ujawnia na antenie telewizji wPolsce24 jak rząd Donalda Tuska wygaszał gospodarkę w ostatnich miesiącach – oglądaj tutaj: