Hennig-Kloska: „nie ma takich planów”
Przedłużenie zamrożenia cen energii na przyszły rok to koszt ok. 4,4 mld zł; przedłużenie bonu energetycznego na 2025 r. to kolejny ok. 1 mld zł - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
„Czeka nas jeszcze dyskusja na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i czekam na ostateczny budżet programu osłon, bo że jakieś osłony na ceny energii elektrycznej będą, to wiemy na 100 proc. (…) My mamy wszystko policzone i powiem tak: 4 mld 400 mln zł według naszych szacunków kosztuje przedłużenie ceny maksymalnej (…) w roku przyszłym. „Bon energetyczny w tej chwili wypłacany już obywatelom (…) jego koszt to jest ok. 1 mld zł” - mówiła we wtorek w TOK FM minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. „Wiem, że minister finansów mówił, że będzie szukał dodatkowych środków i wtedy na Komitecie Ekonomicznym (…) zobaczymy, ile mamy, co możemy za te pieniądze zrobić” - dodała.
Minister: „Premier chce przedłużyć osłony energetyczne”
Pytana, czy trudno będzie rządowi zlikwidować osłony energetyczne w połowie przyszłego roku, szefowa MKiŚ zapewniła, że ”nikt nie ma takich planów”. „Premier chce przedłużyć osłony energetyczne, liderzy partyjni również deklarowali poparcie dla tego rozwiązania. Tym bardziej, że - jak widzimy - ono waży już w budżecie zdecydowanie mniej niż kiedyś. Ja przypomnę: na starcie, kiedy mieliśmy nadmiarowe zyski spółek energetycznych, te rozwiązania kosztowały 30 mld rocznie. Dzisiaj mówimy o 5 mld. Natomiast celem jest oczywiście wyjście z nich (…), ale też przy zejściu z kosztów generowanych przez rachunki za energię elektryczną i energię cieplną” - powiedziała minister.
Hennig-Kloska przypomniała, że bon energetyczny jest już wypłacany - wojewodowie w dwunastu województwach już przekazali środki do samorządów, a w czterech kolejnych zrobią to w tym tygodniu. Zaapelowała też do samorządów, aby wypłacały pieniądze z bonu energetycznego „bez zbędnej zwłoki”. Dodała, że z bonu energetycznego skorzystało 2 mln 400 tys. gospodarstw domowych o niższych dochodach.
»» O programie bonu energetycznego czytaj tutaj:
Rząd zaczął wypłacać bon energetyczny
Dodatkowe pół roku na start systemu kaucyjnego
Pytana, dlaczego start systemu kaucyjnego w Polsce - zgodnie z zapowiedzią MKiŚ - ma zostać przesunięty o pół roku, Hennig-Kloska przekazała , że gospodarka nie jest gotowa na wprowadzenie go od początku 2025 r. „Wsłuchując się w głos przedsiębiorców, sklepów, operatorów, ale też producentów napojów w opakowaniach stwierdziliśmy, że te sześć miesięcy więcej na przygotowania sprawi, że ten system będzie lepiej przygotowany” - powiedziała.
Minister przekazała też, że obecnie trwają prace nad mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). „(…) ostatnio wspólnie z departamentem omawialiśmy kierunki ostateczne i teraz zacznie się proces pisania ustawy. Myślę, że z początkiem nowego roku będziemy zabiegać o wpis do wykazu prac rządu” - zapowiedziała.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów polega tym, że to wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach ponoszą odpowiedzialność finansową, a także organizacyjną związaną ze zbiórką produktów w całym cyklu ich życia, także kiedy stają się odpadami.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. Rekordowy zakup kruszcu przez NBP!
Jak Scholz z Macronem Tuska ograli…
Wielka galeria handlowa będzie wyburzona. Powstaną bloki
»» Wiceprezes PiS, były premier Mateusz Morawiecki mówi na antenie telewizji wPolsce24 o problemie z migracją oraz konieczności obniżki stawki VAT na żywność – oglądaj tutaj: