TAURON uruchomił 12. farmę wiatrową. „Milowy krok”
TAURON oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn, osiągając tym samym 0,5 GW mocy zainstalowanej w technologii onshore. Elektrownia, o łącznej mocy 58,5 MW, zlokalizowana jest w gminie Karlino, w województwie zachodniopomorskim. Produkcja z najnowszej elektrowni zaspokoi zapotrzebowanie na energię 68 tys. gospodarstw domowych.
Łącznie w gminie Karlino stanęło 15 turbin, każda o mocy 3,9 MW. Wysokość każdej z wież wiatrowych to 134 m, zaś średnica wirnika wynosi 131 m. Waga pojedynczej turbiny wiatrowej to ponad 600 t.
Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie ok. 160 GWh. Dzięki temu do atmosfery trafi o ok. 140 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych.
W ramach budowy elektrowni wiatrowej Mierzyn, TAURON wybudował kilkanaście kilometrów dróg dojazdowych i place manewrowe o łącznej powierzchni ponad 70 tys. m2. W obrębie farmy ułożono też 10 km podziemnych linii kablowych 30 kV, a cała budowa trwała nieco ponad dwa lata.
- Rozbudowa portfela wytwórczego w oparciu o instalacje typu onshore przyczynia się do transformacji energetycznej Grupy TAURON. Energia z wiatru stanowi dobre uzupełnienie dla produkcji z instalacji prosumenckich i wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Uruchomienie naszej 12 farmy wiatrowej przełożyło się na wzrost mocy zainstalowanej w tej technologii do 506 MW – mówi Michał Orłowski, wiceprezes TAURON ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
TAURON do końca 2024 r. przekaże do eksploatacji jeszcze dwie farmy wiatrowe – Warblewo (30 MW) oraz Gamów (33 MW), a także buduje trzy inne instalacje typu onshore – Miejska Górka (190 MW), Sieradz (24 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW). Ponadto TAURON pracuje nad uruchomieniem trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 199 MW.
Materiały prasowe, oprac. Sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
NBP wylewa na rząd budżetowy kubeł zimnej wody
Nasza gęś zamiast do Niemiec, trafia na polskie stoły
Nanoapokalipsa. Idzie „coś”, co zaorze świat, jaki znamy
»» Daniel Obajtek tłumaczy, dlaczego spółki państwowe są w kryzysie - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24