PILNE
Bruksela chce wyprzeć satelitarny biznes Elona Muska
Komisja Europejska podpisała w poniedziałek umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane m.in. przez Starlink Elona Muska.
System satelitarny IRIS2 wykorzysta konstelację 290 satelitów komunikacyjnych. Dostawcą usługi będzie konsorcjum SpaceRISE, w skład którego wchodzą trzej operatorzy satelitarni: francuski Eutelsat, luksemburski SES i hiszpański Hispasat. W projekt zaangażowane są też firmy: Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat i Thales SIX.
Europejski internet ma być dostepny w 2025 r.
Internet satelitarny ma być dostępny już w przyszłym roku. Jak podkreśliła KE w poniedziałek w komunikacie, system satelitarny IRIS2 stanowi „znaczący krok w kierunku suwerenności Europy i bezpiecznej łączności„. Projekt został zainicjowany przez poprzedniego komisarza ds. rynku wewnętrznego i przemysłu obronnego, Francuza Thierry’ego Bretona w 2022 r.
„IRIS2 pokazuje determinację i zaangażowanie Unii we wzmacnianie globalnej pozycji Europy w przestrzeni kosmicznej” - powiedział, cytowany w komunikacie, obecny komisarz ds. obrony Andrius Kubilius.
Dwunastoletnia umowa koncesyjna ma umożliwić świadczenie zarówno rządowych, jak i komercyjnych usług łączności.
KE nie podała, ile projekt będzie kosztować. Wcześniej szacowano, że wkład publiczny wyniesie około 3 mld euro. Reszta zostanie sfinansowana przez firmy zaangażowane w projekt.
Za sprawą projektu UE ma uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, zwłaszcza od Starlinka, zbudowanego przez firmę SpaceX należącą do amerykańskiego multimiliardera Elona Muska. Amerykański gigant Amazon rozwija z kolei od 2019 r. swój projekt Kuiper.
Istotnym graczem na rynku jest też brytyjskie OneWeb. Rząd Zjednoczonego Królestwa, które od 2020 r. nie należy do Unii Europejskiej, wcześniej zabiegał o to, by brytyjski operator został zaangażowany w unijny projekt wspólnie z Eutelsatem.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. W NBP jest 427,2 ton kruszcu
Kolejny producent maszyn wynosi się z Polski
KRUS: Zmiany w składkach dla rolników
»»Terror pseudoaktywistów w Warszawie. Blokują ulice i śmieją się w twarz - oglądaj na antenie telewizji wpolsce24