Zielone światło dla najnowszej generacji Galileo
Eksperci zatwierdzili przygotowane przez przemysł projekty satelitów drugiej generacji systemu Galileo. Mają one oferować pozycjonowanie i określanie czasu o niezrównanej precyzji.
Galileo to europejski, najdokładniejszy na świecie system nawigacji satelitarnej i określania czasu. Korzysta z niego ponad 4 mld smartfonów i różne gałęzie przemysłu – m.in. kolej, transport morski, rolnictwo czy instytucje finansowe.
Na orbicie działa już 30 satelitów Galileo, dwa następne mają zostać wystrzelone w sierpniu, a sześć kolejnych – w 2025 roku.
Jak podała właśnie Europejska Agencja Kosmiczna, projekt budowy kolejnej - drugiej generacji systemu (G2) otrzymał „zielone światło”.
Dwie rodziny satelitów
Na system mają składać się dwie rodziny satelitów – opracowane przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space. Eksperci uznali, że zaproponowane przez przemysł projekty spełniają wszystkie wymagania.
Agencja podaje, że na pokładach satelitów znajdą się takie elementy, jak w pełni cyfrowe układy nawigacji, elektryczny napęd, większe od dotychczasowych anteny, systemy łączności międzysatelitarnej i zaawansowane zegary atomowe. Elementy satelitów znajdują się już w fazie produkcji i firmy, w krótce mają zająć się już montażem testowych prototypów.
Starty na orbitę mają się rozpocząć przed końcem dekady.
Marek Matacz (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polacy nie będą mieli czym palić już tej zimy
Pieniędzy nie ma i nie będzie. Budżetówka bez podwyżek