Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Gerschmann: W Polsce kluczowymi będą dwa czynniki, w tym liczba osób, które zdecyduje się na pozostaniu w OFE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lipca 2014, 07:51

  • 3
  • Powiększ tekst

Na warszawskim parkiecie w tym roku obserwujemy postępujący spadek obrotów. Z danych opublikowanych w lipcu przez GPW wynika, że łączna wartość obrotów akcjami na Głównym Rynku wyniosła w maju br. 19,5 miliarda złotych - mówi Przemysław Gerschmann, menedżer Inwestycyjny Biura Doradztwa Inwestycyjnego Citi Handlowy.

Nie tylko warszawski parkiet nie jest spokojny.

Oznacza to niemal 23-procentowy spadek rok do roku. Z kolei na amerykańskich giełdach obserwujemy niską zmienność. Indeks S&P500 odnotował serię ponad 55 sesji z rzędu podczas, których jego wartość nie zmieniła się o więcej niż o jeden procent. To najdłuższa passa od 1995 roku. Z kolei indeks VIX utrzymuje się na najniższych poziomach od 2005 roku.-€“

podkreśla ekspert.

A co te dane oznaczają dla rynku akcyjnego? Chociaż część z inwestorów widzi w nich zapowiedź spadków i silnej korekty. Inna grupa inwestorów z kolei dopatruje się wykupienia rynku i dalszych wzrostów, to zdaniem eksperta Citi Handlowy należy zwrócić uwagę na to, że polski rynek akcyjny znajduje się w zupełnie innym miejscu niż amerykański.

Podczas gdy wynik WIG-u, od początku tego roku, praktycznie balansuje tuż powyżej zera, to S&P500 odnotowuje kolejne historyczne maksima, od stycznia zyskując ponad 6 procent.

Dla rynku kapitałowego w USA istotnym czynnikiem będzie zmiana w luzowaniu ilościowym,a w Polsce trend wyznaczą OFE.

Kluczowym czynnikiem, który może zadecydować o dalszych wzrostach w USA może być już nie tylko stanowisko amerykańskiego Fedu co do wygaszania programu luzowania ilościowego, ale głównie tempo i sposób podnoszenia stóp procentowych. W Polsce z kolei kluczowe pozostaje utrzymanie się pozytywnych odczytów makroekonomicznych oraz liczba osób, które zdecydują się na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych -

podsumowuje Gerschmann.

Opr.Jas

Powiązane tematy

Komentarze