
AKTUALIZACJA
W USA „czysty, piękny węgiel” wraca do łask
Donald Trump dotrzymuje obietnic wyborczych – teraz stawia na „czysty, piękny węgiel”, pomimo nastawienia reszty Zachodu na dekarbonizację i na przekór powszechnym krytycznym opiniom.
Po tym jak amerykański przywódca zapowiedział wycofanie USA z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego, ograniczył dotacje do odnawialnych źródeł, promuje ropę i gaz ziemny, teraz stawia na renesans węgla. Wczoraj późnym wieczorem podpisał kolejne rozporządzenia wykonawcze, odwracając tym samym trend polityczny swojego poprzednika Joe Bidena, który postawił sobie za cel jak najszybsze – w ciągu kilku lat – zamknięcie kopalni i elektrowni węglowych w ramach agendy proklimatycznej.
W efekcie wczorajszej decyzji przestanie obowiązywać moratorium na dzierżawę złóż węgla, występujących na terenach federalnych (gruntach państwowych), a agencje federalne mają znieść wszelkie bariery blokujące wydobycie surowca. Równocześnie Donald Trump stawia na promocję eksportu węgla i liczy, że elektrownie go wykorzystujące będą mogły dostarczać energie do zasilania nowych centrów danych; sztuczna inteligencja jest jednym z najbardziej energochłonnych sektorów.
Całkowita rezygnacja z obniżania emisji gazów cieplarnianych
O decyzji prezydenta USA informują światowe media, wskazując z jednej strony na to, ze dowodzi całkowitej rezygnacji z polityki na rzecz obniżenia emisji, a z drugiej – na to, że i tak nie uda się w USA przywrócić złotej ery węgla. Przypomnijmy, że Donald Trump wielokrotnie podkreślał w czasie swojej kampanii wyborczej, ze trzeba stawiać na surowce kopalne i ich wydobycie, z jednej strony z względów bezpieczeństwa dostaw energii a z drugiej – by doprowadzić do spadku cen prądu i paliw dla odbiorców.
We wpisie na platformie Truth Social Donald Trump przekonuje, że podjął „historyczne działania, aby „pomóc amerykańskim pracownikom, górnikom, rodzinom i konsumentom”. I zapewnił, że „raz na zawsze kończy wojnę Joe Bidena z pięknym, czystym węglem”.
Trump przywraca „przemysł najlepszy pod względem mocy”
A przy okazji podpisania rozporządzeń w sprawie węgla w Białym Domu prezydent stwierdził, że „przywraca przemysł, który został porzucony, mimo że był najlepszy pod względem mocy — prawdziwej mocy”.
W licznych komentarzach mediach amerykańskich po jego decyzji ton jest podobny – renesansu węgla w USA jednak nie będzie.
Przypomnijmy, że liderem w dekarbonizacji na świecie jest Europa, realizująca Zielony Ład – według którego w połowie wieku ma być neutralna dla klimatu. Natomiast czołowi emitenci – Chiny i Indie wykorzystują ogromne ilości węgla w swoich elektrowniach, zaś władze w Pekinie nawet zgodziły się na budowę kolejnych.
Agnieszka Łakoma
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Auto elektryczne nie będzie produkowane w Polsce
WYWIAD. „PP zostanie zlikwidowana, PKP Cargo również”
Szefowa EBC z wizytą w Warszawie. „Na zaproszenie prof. Glapińskiego”
»» Unijne dopłaty dla dzierżawców Agroflesz - – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24