
PERSONALIA
Dyrektor NCBR odwołał prezesa IDEAS NCBR
Dyrektor NCBR prof. Jerzy Małachowski odwołał prezesa spółki IDEAS NCBR, dr. Grzegorza Borowika - potwierdziło w środę PAP biuro prasowe NCBR. Decyzją rady nadzorczej, spółką zarządza teraz dr Małgorzata Ciechomska.
Informacja o odwołaniu Borowika, po ośmiu miesiącach pełnienia funkcji, pojawiła się w środę w niektórych mediach, podała ją m.in. Wyborcza.biz i strona mamstartup.pl.
PAP potwierdziła te doniesienia w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jak podało biuro prasowe centrum, „decyzje kadrowe mają zagwarantować sprawne i profesjonalne połączenie spółki IDEAS NCBR ze spółką Akces NCBR„.
Jak pozbyto się z IDEAS NCBR prof. Piotra Sankowskiego?
Grzegorz Borowik wygrał ogłoszony w lipcu 2024 r. konkurs na prezesa ośrodka badawczo-rozwojowego IDEAS NCBR i we wrześniu ub.r. objął stanowisko. Wzbudziło to liczne kontrowersje, bo jego jedynym kontrkandydatem w konkursie był prof. Piotr Sankowski, pomysłodawca i twórca IDEAS NCBR. Sankowski był prezesem tego ośrodka od jego powstania w 2021 r. do czerwca 2024 r., kiedy upłynęła jego kadencja.
Pod koniec września 2024 r. Sankowski ogłosił, że niebawem kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. W reakcji na te informacje z zasiadania w radzie naukowej spółki zrezygnowało kilkoro jej członków, a odejście z instytutu rozważało kilku liderów grup badawczych. O powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR w listach otwartych do premiera i ministra nauki pytali laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce.
Po protestach środowiska naukowego resorty cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zdecydowały o powołaniu Instytutu Badawczego IDEAS i zapowiedziały, że pokieruje nim Sankowski. Ministrowie postanowili, że spółka IDEAS NCBR będzie działała dalej, ale zajmie się wdrażaniem wyników badań, a jego misję naukową i dydaktyczną przejmie nowa instytucja.
Zadania IDEAS NCBR
25 lutego 2025 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o utworzeniu Instytutu Badawczego IDEAS, który ma łączyć dwa obszary: militarny i cywilny. Zarządza nim wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), a kieruje prof. Piotr Sankowski. Ma to być unikalny w europejskiej skali ośrodek badań nad sztuczną inteligencją.
Dyrektor NCBR prof. Małachowski zapewniał wówczas, że niezależnie od decyzji rządu IDEAS NCBR nadal działa, ale rozważane jest połączenie działalności tej spółki w zakresie komercjalizacji wyników badań dotyczących sztucznej inteligencji z działaniem spółki Akces NCBR.
Została ona powołana w grudniu 2021 r. jako narzędzie realizacji zadań w zakresie wspierania i finansowania komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), rozwoju kadry naukowej, pobudzania inwestycji przedsiębiorców w działalność naukową oraz zwiększania udziału polskich podmiotów w realizacji międzynarodowych programów B+R.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Średni wkład własny przekroczył już 290 tys. zł
Walka z epidemią autyzmu. „Rtęć i aluminium w szczepionkach”
Unijne kontrakty zbrojeniowe już nie dla USA?
»»Karol Nawrocki na kongresie CPAC: Chcemy aby Polska była bezpieczna – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.