
Co oni robią? Oto szczegóły misji Polaka
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski połączył się z dziennikarzami w Warszawie i kontynuował swoje zadania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Status realizacji podstawowych celów misji to 82,6 proc. - podała w poniedziałek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Kolejny tydzień misji IGNIS rozpoczął się od spotkania polskiego astronauty z dziennikarzami w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podczas którego Uznański-Wiśniewski odpowiedział na pytania przedstawicieli 11 redakcji - poinformowała POLSA w raporcie z 11. dnia misji.
Polski astronauta każdego dnia wykonuje swoje zadania na ISS.
Prace trwają
Załoga pracowała nad eksperymentami: PhotonGrav, czyli urządzeniem pozwalającym na sterowanie komputerem za pomocą mózgu. Jak przekazała POLSA, 2 lipca po raz pierwszy człowiek w warunkach kosmicznych komunikował się z komputerem wyłącznie poprzez modulację przepływu krwi w mózgu. Był to przykład tzw. interfejsu mózg-komputer, którego celem jest sterowanie urządzeniami i aplikacjami bez udziału mięśni. POLSA podkreśliła, że cały system wykorzystany podczas eksperymentu został zaprojektowany i wykonany w Polsce.
Załoga kontynuowała też pracę nad eksperymentami EEG Neurofeedback i MXene in LEO. W ramach Mxene in LEO sprawdzane jest działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów. Natomiast EEG Neurofeedback polega na sprawdzeniu, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów.
Polak zrealizował także nagranie dotyczące codziennego życia na ISS i odpowiedział na część pytań tych uczniów, którym nie udało się zadać na żywo podczas połączeń w Łodzi i Wrocławiu.
Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 82,6 proc. - czytamy w najnowszym raporcie.
Główny wykonawca misji, firma Axiom, podkreśliła, że załoga Ax-4 spędziła 11 dni na prowadzeniu badań, które mogą kształtować przyszłość eksploracji kosmosu i mogą przynieść realne korzyści na Ziemi.
Kolejne spotkanie juz w czwartek
We wtorek o godzinie 11.55 po raz kolejny polski astronauta połączy się z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach czwartego już spotkania edukacyjnego z dziećmi i młodzieżą. Będzie odpowiadał na pytania i wykona na żywo trzy eksperymenty. Motywem przewodnim doświadczeń będzie działanie płynów w mikrograwitacji - powiadomiła POLSA.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
W gospodarce trzeszczy, ale Tusk ma na głowie inny kryzys
Dlaczego mieszkania bez balkonu są… droższe?
W ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie!
»»Skandal! Premier uderza w Ruch Obrony Granic! Groźby są poważne! – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.