
Oto 10 najtrudniejszych miejsc do życia na świecie
Afrykańskie miasta Algier, Trypolis, Lagos i Harare znalazły się wśród 10 najtrudniejszych miejsc do życia na świecie, zgodnie z raportem sporządzonym przez Economist Intelligence Unit, czyli dział analiz brytyjskiego wydawcy tygodnika „The Economist”.
Raport, oceniając miasta, sprawdzał ponad 30 wskaźników w pięciu kategoriach: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura.
Kryteria
Stabilność mierzy poziom przestępczości, niepokoje społeczne i zagrożenie konfliktem. Opieka zdrowotna ocenia jakość i dostępność usług publicznych i prywatnych. Kultura i środowisko uwzględniają między innymi klimat, możliwości rekreacyjne i wolności osobiste. Edukacja jest oceniana na podstawie dostępu do wysokiej jakości szkolnictwa publicznego i prywatnego, podczas gdy infrastruktura koncentruje się na drogach, transporcie, mieszkalnictwie i globalnej łączności. Łącznie wskaźniki te dają obraz tego, jak przyjazne dla mieszkańców jest miasto.
Problemy państw i miast
Większość krajów afrykańskich zmaga się z problemami gospodarczymi, brakiem bezpieczeństwa i przeciążeniem usług publicznych. Nigeryjskie Lagos i Port Harcourt oraz stolica Zimbabwe, Harare, borykają się z przeludnieniem, słabą i starą infrastrukturą oraz z ograniczonymi podstawowymi usługami. W Harare dodatkowo wciąż olbrzymim problemem jest hiperinflacja, której nie powstrzymała wprowadzona w ubiegłym roku nowa waluta ZiG. Na ulicach Trypolisu w ubiegłym miesiącu doszło do krwawych starć między walczącymi o wpływy różnymi milicjami. Mieszkańcy Algieru cierpią natomiast z powodu ograniczeń swobód obywatelskich. Problem z dostępem do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i takiegoż systemu kształcenia jest codziennością niemal wszystkich Afrykanów.
Ranking
Ranking 10 najtrudniejszych miejsc do życia otwiera stolica Wenezueli, Caracas, która wyprzedza Kijów i Port Moresby w Papui-Nowej Gwinei, a zamyka syryjski Damaszek.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
pap, jb
Nagłe załamanie liczby ofert pracy! „Jak w pandemii”
Rolnicy pod lupą Brukseli. Inwigilacja nawet z satelity
Niebywałe, ale logiczne! W Holandii brakuje… prądu
»»Jesteśmy bardziej niezależni, dzięki temu, że mamy własną walutę - Maciej Antes , rzecznik NBP – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.