
Fala zwolnień! Booking.com zwolni 1000 pracowników
Platforma Booking.com zapowiedziała zwolnienie około 1000 pracowników na świecie, m.in. w Amsterdamie. Cięcia mają uprościć strukturę organizacyjną firmy i podnieść jej efektywność. Na razie nie jest jasne, w których krajach i miastach poza Amsterdamem planowane są cięcia zatrudnienia.
Booking.com, jedna z największych na świecie platform rezerwacyjnych, ogłosiła zwolnienie około tysiąca pracowników, w tym „zdecydowanie ponad 200” osób w Amsterdamie - poinformował rzecznik firmy, cytowany w środę przez holenderski portal NU.nl.
W mieście zatrudnionych jest około 7 tys. z 13 tys. pracowników Booking.com.
Jednocześnie platforma mierzy się z pozwem zbiorowym hoteli i klientów, którzy zarzucają jej manipulowanie cenami i nadużycia obec partnerów - przypomniały NU.nl i gazeta „Algemeen Dagblad”.
Już 130 tys. osób dołączyło do pozwu zainicjowanego przez holenderską organizację ochrony konsumentów Consumentenbond, która zarzuca platformie m.in. zawyżanie cen, ukryte opłaty i stosowanie sztucznej presji sprzedażowej przez ogłoszenia typu „ostatni pokój!”.
Hotele, wspierane przez organizacje branży hotelarsko-gastronomicznej, Koninklijke Horeca Nederland (KHN) i HOTREC, domagają się natomiast zwrotu części prowizji pobranych przez Booking.com przez ostatnie 20 lat. Mowa o dziesiątkach, a być może setkach milionów euro. W centrum krytyki znajduje się m.in. zakazana już przez Trybunał Sprawiedliwości UE klauzula parytetowa, która uniemożliwiała hotelom oferowanie niższych cen poza platformą.
Booking.com „z jednej strony dostarcza gości, a z drugiej odbiera nam kontrolę nad własnym biznesem” - skwitował w rozmowie z „Algemeen Dagblad” Frans Hazen, były szef sekcji hotelarskiej w KHN i właściciel hotelu. Jego zdaniem nastał czas, by politycy zaczęli poważnie traktować dominację platform cyfrowych.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
pap, jb
Nagłe załamanie liczby ofert pracy! „Jak w pandemii”
Rolnicy pod lupą Brukseli. Inwigilacja nawet z satelity
Niebywałe, ale logiczne! W Holandii brakuje… prądu
»»Jesteśmy bardziej niezależni, dzięki temu, że mamy własną walutę - Maciej Antes , rzecznik NBP – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.