Wydawcy edukacyjni radzą jak nie przepłacać kupując podręczniki szkolne
Sprawdzenie cen u wydawców, korzystanie z internetowych porównywarek cen, wizyta na lokalnych kiermaszach książek - to kilka ze sposobów na to, by nie przepłacać za szkolne podręczniki, podanych przez Sekcję Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki (PIK).
W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym 2014/2015 wydawcy przygotowali informacje na temat tego, czym powinni kierować się rodzice kupując szkolną wyprawkę, której dużą część stanowią podręczniki. "Kupując je rozważnie można sporo zaoszczędzić" - zaznaczają.
Po pierwsze radzą, by sprawdzić ceny książek bezpośrednio u wydawcy.
"Wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ceny, w jakich oferowane są podręczniki przez sprzedawców detalicznych. Jedynym miejscem, w którym wydawnictwa biorą odpowiedzialność za ceny są ich własne sklepy internetowe. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić ceny - są dobrym punktem odniesienia przy poszukiwaniu najlepszej oferty na rynku" - napisali w informacji.
Po drugie apelują, by nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę.
"Zakup podręczników rozłożony na kilka miesięcy będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Poza tym, niektóre podręczniki na przykład w lipcu 2014 były tańsze niż w ubiegłym roku. Kupując podręczniki odpowiednio wcześniej unikniemy także uciążliwych kolejek do księgarń przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zdarza się też, że we wrześniu w księgarniach brakuje niektórych podręczników" - zauważają autorzy informacji.
Wydawcy przypominają także, by nie kupować książek w pierwszym lepszym miejscu.
"Podręczniki można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych, w sklepach wydawców i na kiermaszach książek. Zanim kupimy podręczniki, warto sprawdzić ich ceny w kilku źródłach - w przypadku zestawów mogą różnić się one nawet o kilkadziesiąt złotych" - ostrzegają.
Według nich, podręczniki szkolne dostępne w internecie są często tańsze o kilka, a nawet o kilkanaście złotych. Wydawnictwa edukacyjne (w swoich sklepach internetowych) i księgarnie internetowe oferują też często bezpłatną przesyłkę i liczne rabaty. Jednocześnie zauważają, że również księgarnie stacjonarne często mają rabaty.
"Pamiętajmy więc, żeby sprawdzać cenę końcową, a nie wysokość oferowanych rabatów" - podkreślili.
Poinformowali, że wydawnictwa i księgarnie coraz częściej umożliwiają zakup podręczników w nieoprocentowanym systemie ratalnym. W efekcie czego miesięczne obciążenie budżetu przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka może wynieść tylko około 20-30 złotych.
Przypomnieli także, że choć podręczniki dla najmłodszych klas dostępne są w zestawach, to rodzice nie muszą kupować całych kompletów. Można zakupić poszczególne elementy zestawu i np. dobrać ćwiczenia do podręcznika, który używało starsze dziecko.
"Jeśli nie znajdziemy ich w księgarni, warto domagać się od sprzedawcy sprowadzenia poszczególnych elementów zestawu" - radzą.
"Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat podręczników jest niemożliwość ich wielokrotnego wykorzystania. W rzeczywistości, z większości podręczników (dotyczy to przede wszystkim starszych klas) można korzystać przez wiele lat" - napisali wydawcy. "Używane podręczniki możemy kupić na kiermaszach, w antykwariatach lub w szkole od starszych kolegów. Na jednym podręczniku możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych" - zaznaczyli.
Przypominają także, że nadal funkcjonuje rządowy program "Wyprawka szkolna", dzięki któremu rodzinny o niższych dochodach (nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę) mogą skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zakup podręczników. Dofinansowanie przewidziane jest dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2014/2015 będą uczyć się w klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej oraz odpowiadających im klasach szkół artystycznych.
"Wyprawka szkolna" przysługuje także uczniom z niepełnosprawnościami: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.
Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki; książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom. Od roku szkolnego 2015/2016 darmowe podręczniki stopniowo udostępniane będą także starszym rocznikom. Wprowadzając te zmiany resort edukacji motywował je wysokimi cenami podręczników szkolnych.
Z sondażu przeprowadzonego w ubiegłym roku przez CBOS wynika, że wśród wydatków ponoszonych przez rodziców na wyposażenie dzieci do szkoły największą pozycję w budżecie stanowił zakup podręczników szkolnych; przeciętnie było to 382 zł w przeliczeniu na jedno dziecko.
Z niedawnej analizy Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, wynika, że ceny podręczników wzrosną w tym roku średnio o 2,5 proc.; wzrost ten jest zbliżony do ubiegłorocznego.
(PAP), on