Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

24 mln złotych na wyprawki szkolne dla niepełnosprawnych dzieci

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lipca 2016, 08:53

  • Powiększ tekst

Blisko 24 mln zł przewidziano w tym roku na realizację rządowego programu "Wyprawka szkolna". Zgodnie z nim, w roku szkolnym 2016/17 pomoc w postaci dofinansowania zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych będzie adresowana do uczniów niepełnosprawnych.

Uchwała i rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie weszły w życie. Podobnie jak w latach ubiegłych projekty obu dokumentów przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Program "Wyprawka szkolna" jest realizowany od 14 lat. Przez ten czas zmieniała się grupa uczniów uprawionych do skorzystania z programu. W roku szkolnym 2016/2017 pomoc w zakupie podręczników i materiałów dydaktycznych przysługiwać będzie części uczniów niepełnosprawnych.

Zmiany w funkcjonowaniu programu związane są z sukcesywnym wprowadzaniem bezpłatnych podręczników będących własnością szkoły, użyczanych uczniom. Co roku o kolejne roczniki rozszerzana jest grupa uczniów uprawnionych do korzystania z tych podręczników. W roku szkolnym 2016/2017 prawo do korzystania z podręczników użyczanych będą mieli uczniowie klas I, II, III, IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II gimnazjów. Docelowo dopiero w roku szkolnym 2017/2018 wszystkie roczniki uczące się w szkołach podstawowych i gimnazjach mają uczyć się z podręczników użyczanych przez szkoły.

Dlatego pomoc w dofinansowaniu zakupu podręczników w ramach programu "Wyprawka szkolna" w tej edycji programu skierowana będzie do uczniów niepełnosprawnych z roczników niekorzystających z podręczników użyczanych, czyli do uczniów klasy VI szkoły podstawowej, III klasy gimnazjum i wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych (zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy).

Pomoc przysługiwać będzie także uczniom odpowiadających im klas w szkołach artystycznych, czyli uczniom klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz liceum plastycznego.

Chodzi o uczniów niepełnosprawnych: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera) oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Warunkiem jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Program zakłada także wsparcie w zakupie materiałów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Taka pomoc przysługuje uczniom klas I-III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjów oraz szkoły ponadgimnazjalnej.

Pomoc - podobnie jak w latach ubiegłych - przyznawana będzie na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych ucznia. Złożyć będzie go mógł także nauczyciel, pracownik socjalny lub sam uczeń, jeśli jest pełnoletni. Wniosek trzeba złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie w nowym roku szkolnym uczęszczać uczeń.

Terminy składania wniosków ustalą odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także ministrowie kultury (dotyczy szkół muzycznych, plastycznych i baletowych) i rolnictwa (dotyczy szkół rolniczych).

MEN szacuje, że w roku szkolnym 2016/2017 pomoc w ramach programu "Wyprawka szkolna" otrzyma ponad 60 tys. uczniów, w tym blisko 58 tys. uczniów klas VI szkoły podstawowej, III klasy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wysokość dofinansowania zależeć będzie od rodzaju niepełnosprawności oraz poziomu i typu szkoły, w której uczy się uczeń niepełnosprawny.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych