Koniec z papierowym protokołem. Od 2017 roku jedynie zapis cyfrowy
Pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji Jacek Gołaczyński zapowiedział w piątek w Gdańsku, że w 2017 r. we wszystkich polskich sądach ma funkcjonować protokół elektroniczny, obejmujący sprawy cywilne i karne.
Podczas spotkania informacyjnego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku z udziałem sędziów i przedstawicieli lokalnych władz, Gołaczyński przypomniał, że wdrażanie e-protokołu w cywilnych sprawach sądowych rozpoczęto pod koniec 2011 r.
Obecnie z protokołu elektronicznego korzystać można we wszystkich 11 sądach apelacyjnych i 45 okręgowych w kraju.
"W projekcie tym chodzi przede wszystkim o transparentność postępowania sądowego, aby obywatel czuł się pewnie na sali rozpraw" - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Dodał, że możliwość nagrywania rozprawy (dźwięku i obrazu) może też wpływać na skrócenie czasu trwania procesu cywilnego.
Obecnie rozpoczęło się uruchamianie e-protokołu w sprawach cywilnych w sądach rejonowych na obszarze działania pięciu sądów apelacyjnych tj. gdańskiego, warszawskiego, krakowskiego, łódzkiego i białostockiego. Zakończenie tego etapu informatyzacji przebiegu rozprawy sądowej zaplanowano na luty 2015 r. W apelacji wrocławskiej protokół elektroniczny funkcjonuje od marca 2014 r.
"Dostępność protokołu elektronicznego ma być powszechna, co oznacza, że strona postępowania będzie mogła zapoznać się z protokołem elektronicznym w wersji audio-wideo zarówno w budynku sądu, jeżeli nie ma w domu komputera, jak i poprzez internetowy portal informacyjny. Poza tym, strona będzie mogła dostać płytkę z nagraniem audio" - wyjaśnił Gołaczyński.
W listopadzie 2014 r. wchodzi w życie przepis nakazujący nagrywanie rozprawy w sądach także w sprawach dotyczących wykroczeń.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, miesięcznie utrwalanych jest za pomocą e-protokołu średnio 35 tys. rozpraw w sądach w całej Polsce.
(PAP)