Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Absinth może zabić. GIS przestrzega przed czeskim alkoholem

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 11 września 2014, 19:20

  • Powiększ tekst

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że picie alkoholu niewiadomego pochodzenia może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Ostrzeżenie ma związek z informacjami o skażonym alkoholem metylowym czeskim napoju Absinth - poinformował PAP rzecznik GIS Jan Bondar.

GIS poinformował w czwartek wieczorem, że na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca kontroli przeprowadzonej na terenie zakładów w miejscowości Bystrzyca, podczas której ujawniono 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth zawierającego w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy.

Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o.

Jak poinformował GIS, butelki mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60 proc. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego napoju znajduje się w punktach sprzedaży.

W związku z tym GIS ponownie przypomina, że picie alkoholu niewiadomego pochodzenia, nawet w butelkach łudząco przypominających oryginalne produkty, może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi od 4 do 15 ml. Minimalna dawka śmiertelna to tylko 30 ml.

W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.