Energetyka wiodącym tematem Europejskiego Forum Gospodarczego
Energetyka i odnawialne źródła energii to główne tematy VII Europejskiego Forum Gospodarczego, które rozpoczęło się we wtorek w Łodzi. W imprezie uczestniczy ponad 2 tys. przedstawicieli biznesu i instytucji państwowych z kraju i zagranicy.
Jak podkreślił na konferencji prasowej marszałek województwa Witold Stępień, organizowane przez samorząd województwa forum ma dawać szanse i otwierać perspektywy dla 230 tys. przedsiębiorstw z woj. łódzkiego, z których 99 proc. stanowią firmy średnie i małe.
Marszałek dodał, że wybór wiodącego tematu imprezy nie jest przypadkowy, ponieważ Łódzkie to zagłębie energetyczne, nie tylko za sprawą kopalni i elektrowni w Bełchatowie, ale również coraz liczniejszych inwestycji w energię odnawialną.
"Będziemy też rozmawiać o dziesięciu latach Polski w UE - jak zmieniło się nasze województwo, jakie rozwiązania sprawdzały się w tym okresie, co warto zmienić i jakie są perspektywy" - powiedział.
W tegorocznym forum gospodarczym bierze udział ponad 2 tys. przedstawicieli biznesu i nauki, instytucji państwowych, samorządowych, a także delegacje zagraniczne.
Zdaniem wicedyrektora departamentu przedsiębiorczości w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim Janusza Baranowskiego, energetyka i odnawialne źródła energii jako temat wiodący forum nasuwa się sam, gdyż "Łódzkie na węglu brunatnym stoi". Z regionu łódzkiego pochodzi 20 proc. ogółu energii produkowanej w Polsce. Zasoby węgla brunatnego w Bełchatowie powoli się kończą, jednak - jak podkreślił - odkrywki będą przenosić się do Szczercowa i Złoczewa.
"Na forum toczy się zażarta dyskusja, czy węgiel ma być podstawowym nośnikiem energii czy należy sięgać po energię z alternatywnych źródeł. W Polsce - i w regionie łódzkim - mamy w tej dziedzinie ogromne, niewykorzystane możliwości: wykorzystanie słomy, tworzenie biogazowni" – podkreślił Baranowski w rozmowie z PAP.
"W tej chwili procedowana jest ustawa o odnawialnych źródłach energii, producenci niecierpliwie czekają na rozwiązania prawne, bo nikt nie będzie inwestował teraz, nie wiedząc, co czeka go za kilka lat" - dodał.
Wiodącym tematem drugiego dnia Europejskiego Forum Gospodarczego będą start-upy, a także wyselekcjonowane gałęzie przemysłu, których rozwój zakłada strategia woj. łódzkiego: innowacyjne włókiennictwo i przemysł mody, branża informacyjna, medycyna, farmacja, produkcja kosmetyków, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński podkreślił, że w woj. łódzkim działa 14 proc. spośród wszystkich polskich przedsiębiorstw przy czym mieszkańcy stanowią tylko 7 proc. populacji kraju.
"To znaczy, że władze i firmy wierzą sobie wzajemnie, bo tylko dzięki temu mogą te przedsiębiorstwa tutaj działać" - dodał.
Zaznaczył również, że na ulicach Łodzi i w całym regionie można dostrzec, że współpraca władz z mieszkańcami przynosi dobre efekty i to, co było trudnością staje się szansą.
"Województwo w rewitalizacji - to jest chyba dobre określenie dzisiejszego forum" - powiedział.
Wśród imprez towarzyszących forum znalazło się m.in. forum gospodarcze z okazji 600-lecia nawiązania stosunków polsko-tureckich, szczyt Polska - Bałkany, poświęcony możliwościom współpracy biznesowej z Bułgarią, Rumunią i Chorwacją oraz spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z Chinami.
(PAP), on