
Najwięcej pierwszych giełdowych debiutów w Europie było w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ubiegłym odnotowała największą liczbę pierwszej oferty publicznej (IPO) w Europie. W sumie było ich 105 i stanowiły one 40% wszystkich debiutów w Europie w ubiegłym roku. Łączna wartość ofert (731 mln euro) pozwoliła GPW na zajęcie 5. pozycji, wśród giełd funkcjonujących na najbardziej rozwiniętych europejskich rynkach kapitałowych, wynika z raportu PwC IPO Watch Europe przygotowanego przez globalną firmę doradczą PricewaterhouseCoopers
- Od kilku lat aktywność na rynku ofert pierwotnych w Warszawie, zarówno pod względem ilościowym jak i wartościowym, stawia nas w europejskiej czołówce i pozwala na budowanie silniejszej pozycji polskiego rynku kapitałowego w Europie, niż wynikałoby to z samej wartości obrotów na rynku wtórnym - mówi wiceprezes GPW Adam Maciejewski. Wiceprezes podkreśla, że celem warszawskiej giełdy jest i będzie tworzenie optymalnych warunków rozwoju biznesu dla przedsiębiorców lokalnych i międzynarodowych z wykorzystaniem potencjału i kompetencji rynku kapitałowego w Polsce, co będzie w oczywisty sposób tworzyć coraz bardziej atrakcyjną ofertę dla inwestorów krajowych i zagranicznych
Liczba i wartość IPO na giełdach europejskich w 2012 r. (łącznie rynki alternatywne i regulowane, uszeregowanie pod względem liczby debiutów).
Giełda Liczba debiutów Wartość w mln euro
GPW 105 731
Grupa LSE 79 5307
Deutsche Boerse 25 2141
NYSE Euronext 19 1038
Nasdaq OMX 17 48
Luxemburg 7 564
Hiszpania BME 5 9
Szwajcaria 4 801
Oslo 4 291
Źródło: PwC, IPO Watch Europe, raport za IV kw. 2012 r.
Z kolei w czwartym kwartale ubiegłego roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była na drugim miejscu pod względem liczby debiutów za grupą London Stock Exchange (LSE), na rynkach której przeprowadzono 26 ofert. W ostatnim kwartale 2012 roku na GPW odbyło się 21 debiutów (z czego 5 na Głównym Rynku GPW i 16 na rynku NewConnect), co stanowiło ponad 30% wszystkich IPO na rynkach europejskich.
Pod względem wartości ofert w czwartym kwartale 2012 r. (653 mln euro), giełda warszawska uplasowała się na trzecim miejscu w Europie za giełdami z grupy LSE (3,9 mld euro) i giełdą Deutsche Boerse (2,1 mld euro).
Największym debiutem na warszawskiej giełdzie w całym 2012 roku, a zarazem największą ofertą w historii polskiej giełdy była emisja akcji Alior Banku. Łączna wartość debiutu wyniosła 511 mln euro. Był to jednocześnie piąty największy debiut europejski w czwartym kwartale, a w całym roku stanowił największą ofertę wśród banków.
- Wprowadzenie Alior Banku na giełdę to owoc pięcioletniej, bardzo ciężkiej i ciekawej pracy. Tym bardziej jesteśmy więc usatysfakcjonowani, że był to debiut o dużym znaczeniu dla polskiego rynku kapitałowego, a w sektorze bankowym został zauważony w całej Europie - mówi Helene Zaleski, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Alior Banku. - Przykład Alior Banku pokazuje, że polskie firmy o rodowodzie czysto prywatnym mogą należeć do najlepszych na świecie. Mam nadzieję, że będzie to też dobry prognostyk dla przyszłości polskiej giełdy, dający początek silnemu trendowi kierowania najlepszych i największych spółek wywodzących się z sektora prywatnego na rynek publiczny - powiedziała dalej.
Drugim największym debiutemIPO w Warszawie, zarówno w IV kw. jak i w całym 2012 roku, był debiut spółki z udziałem Skarbu Państwa, Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” SA o wartości 165 mln euro.
Na rynku NewConnect zadebiutowała szwajcarska spółka Orphée, której oferta o wartości 14 mln euro była drugą największą w historii alternatywnego rynku akcji GPW.