Atomowa argumentacja za polskim atomem
Przez ćwierć wieku diametralnie odwróciło się nastawienie Polaków do energetyki jądrowej. W 1989 roku za powszechnym przyzwoleniem społecznym – to efekt katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku – „solidarnościowy” rząd skasował bardzo zaawansowaną budowę elektrowni z nowoczesnym reaktorem produkcji ZSRR w Żarnowcu. W 2014 roku prawie dwie trzecie Polaków popiera wybudowanie u nas elektrowni atomowej, a 41 proc. nie zgłasza sprzeciwu, by taki obiekt stanął w ich miejscu zamieszkania.
58 proc. respondentów opowiada się za budową w Polsce elektrowni jądrowej, 35 proc. jest przeciwko, a 7 proc. nie ma zdania na ten temat - to wyniki sondażu nt. Energetyki jądrowej, przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki.
W badaniu po 29 proc. respondentów opowiedziało się zdecydowanie za i raczej za budową w Polsce elektrowni jądrowych, 17 proc. było raczej przeciw, a 18 proc. - zdecydowanie przeciw. Resort gospodarki podkreślił, że to najwyższy poziom poparcia spośród wszystkich przeprowadzonych do tej pory badań na zlecenie resortu. w porównaniu z badaniem sprzed roku, odsetek zwolenników wzrósł o 8 pkt proc., a przeciwników - spadł o 7 pkt.
41 proc. spośród zwolenników podtrzymało swoje poparcie dla budowy elektrowni w miejscu ich zamieszkania, natomiast przeciwko było 55 proc.
61 proc. wszystkich respondentów uznało, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej – jako niskoemisyjnego źródła energii - jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Przeciwnego zdania było 30 proc. ankietowanych.
68 proc. uczestników badania uważa z kolei, że własne elektrownie jądrowe są sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, 27 proc. oceniło, że tak nie jest. Według MG, tutaj na postawy ankietowanych niewątpliwie miał wpływ konflikt na Ukrainie i związany z nim wzrost obaw o bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej 15 proc. respondentów oceniło jako bardzo dobrą lub celującą, 31 proc. - jako dobrą, 32 proc. jako dostateczną. Niedostatecznie lub miernie oceniło ją 21 proc.
Sondaż został zrealizowany przez Instytut Millward Brown SMG/KRC w listopadzie br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie respondentów liczącej 2 tys. uczestników.
Według planów rządu, ok. 2020 r. powinna zacząć się budowa pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, który miałby ruszyć z końcem 2024 r. W rządowym programie do 2030 r. Polska powinna mieć dwie elektrownie jądrowe o mocy ok. 3 tys. MW każda.
PAP, sek