Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Po prostu Kanada! Nasi nafciarze wiercą przyszłość za Atlantykiem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 stycznia 2015
  • 17:41
  • 1
  • Tagi: biznes energetyka inwestycje inwestycje energetyczne inwestycje zagraniczne Kanada odwiert PKN Orlen poszukiwanie gazu łupkowego
  • Powiększ tekst

PKN Orlen planuje w 2015 r. inwestycje w segmencie wydobycia w Polsce do 200 mln zł, a w Kanadzie rzędu 400 mln zł, przeznaczając środki na projekty najbardziej perspektywiczne - zapowiedział w piątek wiceprezes spółki ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

W ciągu tego roku płocki koncern zakłada wykonanie jednego odwiertu w poszukiwaniu gazu ze złóż konwencjonalnych oraz kolejnych czterech odwiertów i jednego szczelinowania w ramach koncesji niekonwencjonalnych poszukiwania gazu łupkowego.

"Będziemy patrzyli na każdy kolejny odwiert, na sytuację na rynku i badali finansowe uzasadnienie tego projektu. Będziemy bardzo rozsądnie wybierali kolejne odwierty" - podkreślił Jędrzejczyk.

W ramach projektów niekonwencjonalnych realizowanych przez płocki koncern w Polsce spółka ta wykonała dotychczas 11 odwiertów, w tym 7 pionowych i 4 poziome oraz przeprowadziła 3 szczelinowania odcinków poziomych. "Zgodnie z przyjętą zasadą koncentracji poszukiwań na najbardziej perspektywicznych lokalizacjach odstąpiono od realizacji dalszych prac na koncesji Hrubieszów" - zaznaczył PKN Orlen w piątkowym komunikacie.

Według płockiego koncernu, projekty inwestycyjne na 2015 r., dotyczące zasobów zlokalizowanych w Kanadzie obejmują 21 odwiertów eksploatacyjnych bez potencjalnych akwizycji.

"Prowadzimy w tej chwili proces dokładnej analizy, rentowności poszczególnych projektów, po to żeby odnaleźć się w tej sytuacji spadających cen ropy" - oświadczył Jędrzejczyk.

Pytany o ewentualne akwizycje PKN Orlen w segmencie wydobywczym, wiceprezes spółki przypomniał, że w tym zakresie koncentruje się ona na dwóch obszarach - Europie Środkowej, w tym Polsce oraz Kanadzie.

"Od samego początku konsekwentnie mówiliśmy, że chcielibyśmy budować naszą ekspozycję na upstream w ciągu kilku lat, robiąc kilka transakcji o skali kilkuset milionów złotych, po to żeby na koniec uśrednić cenę ropy, po której nabywamy dane aktywa, żeby nie doprowadzić do sytuacji, że w jednym roku wydajemy ogromne środki, które na koniec mogą się okazać wydane w nieodpowiednim momencie" - zaznaczył Jędrzejczyk.

I dodał:

"Jeżeli będziemy szukali jakiegoś celu akwizycyjnego, to wiemy, że działamy w dwóch obszarach. Jeden obszar to Polska, centralna Europa. Drugi obszar to jest Kanada. (...) Dzisiaj nie ma żadnej decyzji. Monitorujemy sytuację, analizujemy wyceny spółek, gdy taka potencjalna transakcja się pojawi, to będziemy ją rozważać".

PKN Orlen posiada w Kanadzie za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream dwa podmioty wydobywcze: TriOil Resources oraz Birchill Exploration. Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen, powołana w 2006 r. do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Wśród planowanych na 2015 r. inwestycji PKN Orlen zapowiedział realizację projektu budowy bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe w Płocku. Spółka zawarła na początku grudnia 2014 r. kontrakt na to przedsięwzięcie z konsorcjum Siemens. Jego wartość - wykonawstwo w formule "pod klucz" bloku gazowo-parowego oraz serwis głównych urządzeń bloku - to ponad 1,6 mld zł. Blok ma zostać uruchomiony do końca 2017 r. Elektrociepłownia będzie dostarczała parę przemysłową dla zakładu PKN Orlen w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego.

Będzie to druga duża inwestycja energetyczna płockiego koncernu po rozpoczętej w 2013 r. budowie we Włocławku bloku o mocy 463 MWe. Wartość tej inwestycji to 1,4 mld zł. Powstający w pobliżu włocławskiego Anwilu blok ma ruszyć w czwartym kw. 2015 r. Rozpoczęły się tam próby funkcjonalne urządzeń, trwają również prace przygotowawcze do rozpoczęcia rozruchu instalacji. Wcześniej prowadzono prace montażowe wszystkich układów pomocniczych oraz elektryki i automatyki, a także związane z przyłączem gazowym sieci Gaz-System i energetycznym PSE Operator.

"Jeżeli chodzi o blok we Włocławku realizowany jest zgodnie z harmonogramem, także do końca tego roku planujemy tę inwestycję zakończyć i od 2016 r. nastąpi komercyjna produkcja energii" - zapowiedział Jędrzejczyk.

W 2015 r. nakłady inwestycyjne w grupie PKN Orlen mają wynieść w sumie 3,8 mld zł, w tym 2,5 mld zł na rozwój. W 2014 r. była to kwota ponad 3,78 mld zł.

(PAP)

Komentarze