
Wyborowa nie będzie już produkowana
"Ograniczenia prawne wynikają z przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, a względy ekonomiczne związane są z trudną sytuacją przemysłu spirytusowego w Polsce utrzymującą się przez ostatnich kilka lat" - poinformował w niedzielę PAP wiceprezes zarządu spółki Andrzej Szumowski.
"W 2002 roku Rada Miasta Poznania przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, na którym zlokalizowany jest zakład produkcyjny przy ulicy Komandoria. Ustala on, że w ciągu 15 lat od daty jego przyjęcia, teren zakładów produkcyjnych Wyborowa S.A. zostanie przekształcony na tereny usług rekreacyjno-sportowych" - dodał.
Jak wyjaśnił, w konsekwencji spółka musi zaprzestać działalności produkcyjnej na tym terenie. Jednocześnie plan zagospodarowania uniemożliwia jej dokonywanie inwestycji i modernizacji w zakładzie niezbędnych do prowadzenia działalności.
Spółka podała, że w celu zachowania istniejących miejsc pracy, pracownikom zatrudnionym w zakładzie przy ulicy Komandoria w Poznaniu zaproponowana została kontynuacja zatrudnienia w zakładzie przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu oraz w zakładzie w Zielonej Górze.
Pracownicy, którzy nie będą zainteresowani propozycją przejścia do zakładu w Zielonej Górze, będą mogli skorzystać z przygotowanego przez spółkę programu odpraw.
Jak poinformował Szumowski, decyzja zarządu nie ma wpływu na zakres działalności oraz sytuację pracowników obecnie zatrudnionych w zakładzie rektyfikacji w Poznaniu przy ulicy Janikowskiej. "Wyborowa S.A. utrzyma produkcję spirytusu dla wszystkich swoich marek w tym zakładzie, kontynuując tradycję produkcji wódek w Poznaniu" - podał Szumowski.
Wyborowa S.A. to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz.
Działalność rozlewnicza prowadzona była dotychczas w dwóch zakładach: w Zielonej Górze przy ulicy Jedności oraz w Poznaniu przy ulicy Komandoria. W tej drugiej lokalizacji wódka produkowana była od roku 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.
PAP