Informacje

fot. mf.gov.pl
fot. mf.gov.pl

System poboru podatków musi się zmienić. Jutro wielka narada w resorcie finansów o zmianach w administracji podatkowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 marca 2015, 08:28

  • Powiększ tekst

Celem Ministerstwa Finansów jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - zapowiada wiceszef MF Jacek Kapica. Na poniedziałek minister finansów zaprosił przedsiębiorców do dyskusji nt. kierunków transformacji administracji podatkowej.

"Według raportu PwC w roku 2013 luka podatkowa w naszym kraju wyniosła 36,9 mld zł. Dzięki zmianom wprowadzonym od zeszłego roku, w 2014 r. luka ta spadła do 31,5 mld zł" - powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica.

Kapica wyjaśnił, że blisko 5-miliardowe zmniejszenie luki podatkowej w ubiegłym roku, to efekt wielu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów - zarówno w zakresie prawa podatkowego, zmiany rozliczeń VAT-owskich, działania kontroli skarbowych i urzędów skarbowych.

Zgodnie z nowymi regułami - opisywał Kapica - oczekiwana jest mniejsza liczba kontroli i przeniesienie akcentu na analizę rozliczeń i kontakt telefoniczny lub czynności sprawdzające. "A jeżeli już kontrola podatkowa jest wszczynana, to powinna być dobrze przygotowana, wsparta analizą przedkontrolną i przeprowadzana w przypadku poważniejszych spraw" - wskazał. Podał, że już w 2014 r. liczba kontroli spadła o 22 tys., z czego 19 tys. dotyczyło mikroprzedsiębiorców.

"Dzisiaj mówimy, że kontroli urzędu skarbowego ma być mniej, ale skuteczniejsze w ujawnianiu unikania opodatkowania. Oczywiście może to rodzić obawy zarówno kontrolerów, wobec których wymagania są większe, jak i tych, którzy nie płacą podatków. Jednak naszym celem jest podniesienie efektywności działania administracji w tym zakresie" - mówił Kapica, pytany skąd tak gwałtowne reakcje na zmianę działania administracji podatkowej.

"To oczywiście narusza dotychczasowe przyzwyczajenia kontrolerów, którzy prowadzili dużo kontroli, których efektem była tylko niepotrzebna ingerencja w biznes tych, którzy prawidłowo się rozliczali z podatków. Taki system pasował zapewne tym, którzy podatków nie płacili" - przyznał.

Z kolei jeśli chodzi o reakcje środowisk pracodawców, to - jak mówił - rozumie "_obawy wynikające z nieufnośc_i".

"Ta nieufność jest dla mnie zrozumiała. Do tej pory brakowało pozytywnych doświadczeń, może zabrakło prezentacji propozycji zmian w tej sprawie. By rozwiać wątpliwości i uspokoić nastroje, spotkamy się z zainteresowanymi" - powiedział wiceszef MF.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez ministra finansów Mateusza Szczurka.

O przecieku w sprawie dyrektyw dla skarbówki czytaj tutaj:

Po przecieku o zabójczych dla biznesu dyrektywach dla skarbówki. Przedsiębiorcy donoszą do prokuratury na ministra finansów

Na poniedziałek minister finansów zaprosił przedsiębiorców do dyskusji nt. kierunków transformacji administracji podatkowej. Według MF udział w spotkaniu potwierdzili liderzy największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców i podatników: Andrzej Malinowski – prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Goliszewski - prezes Business Centre Club, Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący - Konfederacji Lewiatan, Ryszard Petru – przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. A. Smitha. Do dyskusji zaproszono również przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Gospodarzami spotkania będą minister finansów Mateusz Szczurek, sekretarz stanu w MF Janusz Cichoń oraz Jacek Kapica.

W intencji resortu spotkanie ma być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową.

Podczas spotkania przedstawione zostaną planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej. Zaprezentowane zostaną główne elementy nowego systemu obsługi i wsparcia podatników, w tym projekt wzmocnienia Krajowej Informacji Podatkowej, utworzenie centrów obsługi, powołanie asystentów podatnika (wsparcie osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu pierwszych 18 miesięcy od jej zarejestrowania), zmiany w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych oraz nowe podejście do systemu weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych, jego elementów i standardów.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.