Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Doradca konfederacji pracodawców przyznaje: Polacy pracują więcej niż Niemcy, ale według niego są mniej wydajni

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 kwietnia 2015, 08:29

  • 18
  • Powiększ tekst

Polacy na tle Europy pracują bardzo dużo, zdecydowanie więcej niż Niemcy. Nieco więcej niż Czesi i Słowacy – mówi doradca Konfederacji Lewiatan, Jeremi Mordasewicz. Przepracowujemy rocznie 1900 godzin, Słowacy i Czesi 1800, Niemcy zaledwie 1400, ale oni są bardzo bogaci i mają bardzo dużą produktywność. „My pracujemy o 1/3 dłużej od Niemców ale nasza wydajność stanowi zaledwie 1/3 wydajności niemieckiej” zaznacza Mordasewicz. Nie wynika to jednak z lenistwa. Zdaniem eksperta, chodzi o niemiecki kapitał, lepsze maszyny i urządzenia i nowsze technologie.

W tej sytuacji, nie możemy zarabiać tyle co nasi zachodni sąsiedzi. „Wzrost wynagrodzeń nie może być szybszy niż wzrost wydajności pracy bo wtedy nasze firmy straciłyby konkurencyjność i zalałyby nas importowane produkty”. Tak było w południowej Europie – Portugalczycy, Hiszpanie, Grecy konsumowali produkty niemieckie. Wzrost wydajności pracy w Polsce to ponad 3% rocznie, jest to jednak za mało biorąc pod uwagę dystans w stosunku na przykład do Niemiec. Jeżeli płace nie będą rosły szybciej niż wzrasta wydajność pracy, czyli inaczej produktywność, to będziemy atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Aby przyspieszyć wzrost wydajności pracy, należałoby – zdaniem Mordasewicza - wykonać 3 zadania. Po pierwsze – inwestować w nowsze maszyny, urządzenia i technologie. Po drugie – lepiej zorganizować produkcję zespołów, bo brak nam umiejętności pracy zespołowej. Po trzecie – zwiększyć etos pracy. „Co z tego, że ktoś się napracował, jeżeli przyjdzie ktoś inny i zniszczy dzieło wykonane przez tego pierwszego” – zauważa Mordasewicz.

Ekspert podkreśla też konieczność wypracowania polskich marek. „Żeby uzyskać wyższą rentowność, uzyskać większą cenę za swoje produkty, musimy podnosić ich jakość ale jednocześnie budować markę i szacunek dla tej marki”. Zdaniem Mordasewicza, pracownicy powinni lepiej organizować swoje stanowiska pracy i mieć silne poczucie odpowiedzialności za dotrzymywanie terminów i jakość produkcji. Wydajność pracy jest również zależna od właścicieli firm – „Muszą więcej niż dotychczas inwestować w nowe maszyny, urządzenia, technologie, nowoczesne rozwiązania - dzięki temu uzyskuje się większą marżę i większą premię”.

Na jakość pracy może również wpływać rząd. „Powinien stwarzać coraz lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Dopiero wtedy, zarówno pracownicy jak i firmy będą mogły działać skuteczniej” – podkreśla ekspert. Jeżeli chodzi o warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, Polska mieści się obecnie w czwartej dziesiątce, na 180 notowanych państw. „Naszą ambicją powinno być znalezienie się, w ciągu najbliższych 10 lat, w drugiej dziesiątce” podkreśla Jeremi Mordasewicz.

eNewsroom/ as/

Powiązane tematy

Komentarze