Informacje

Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym ostatniego dnia kampanii wyborczej, fot. PAP / Marcin Obara
Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym ostatniego dnia kampanii wyborczej, fot. PAP / Marcin Obara

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA! Według wyników sondażowych kandydat PiS zdobył 53% głosów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 24 maja 2015, 22:30

    Aktualizacja · 24 maja 2015, 23:32

  • 2
  • Tagi: Andrzej Duda #ANDRZEJDUDA2015 Bronisław Komorowski PKW polityka Prezydent wybory Wybory 2015
  • Powiększ tekst

Według sondażowych wyników Andrzej Duda (PiS) został wybrany na prezydenta RP. W drugiej rundzie z wynikiem 53,00 proc. ważnych głosów pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego (z poparciem PO), który otrzymał 47,00 proc. ważnych głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 56,1 proc.

Sondażowe wyniki wyborów oparte są na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda w poniedziałek wieczorem.

Po ogłoszeniu przez PKW wyników drugiej tury wyborów będą trzy dni na składanie protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma 30 dni - liczonych od ogłoszenia wyników wyborów przez PKW - na rozpoznanie tych protestów i rozstrzygnięcie, czy wybory prezydenta były ważne. Jeśli wybory prezydenta będą ważne, zwycięzca wyborów zostanie zaprzysiężony w dniu, kiedy kończy się obecna, pięcioletnia kadencja, czyli 6 sierpnia. Jeśli SN rozstrzygnie, że wybory są nieważne, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory.

Andrzej Duda podziękował w niedzielę wieczorem wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach prezydenckich, a także prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za rywalizację w kampanii wyborczej i gratulacje, jakie od niego otrzymał.

Chciałbym, żeby po pięciu latach prezydentury jak najwięcej moich rodaków mogło mówić z przekonaniem: Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków - powiedział w niedzielę wieczorem Duda, który według sondaży zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich.

"W demokracji różnimy się w poglądach, bo taka jest jej natura. (...) Przede wszystkim wspólnotę buduje wzajemny szacunek i daj Boże także życzliwość. I bardzo chciałbym, żebyśmy w Polsce zaczęli odtwarzać, bo tego nam bardzo dzisiaj brakuje" - mówił Duda.

Dodał, że wierzy w to, że będzie mógł się do tego przyczynić. "I chciałbym, żeby po tych pięciu latach prezydentury jak najwięcej moich rodaków mogło mówić z przekonaniem: Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków. Właśnie w tym znaczeniu, że słucha ludzi, że jest dla nich otwarty, nikogo nie wyklucza i nie lekceważy" - zaznaczył.

PAP, sek

Komentarze