MSP nie planuje "nagłej" sprzedaży akcji PGE, PKO i PZU
Ministerstwo Skarbu Państwa nie planuje "nagłej" sprzedaży pakietów akcji PGE, PKO i PZU - poinformował w czwartek w komunikacie wiceminister skarbu państwa Wojciech Kowalczyk. Zapewnił, że przy ich sprzedaży resort będzie się kierował chłodną kalkulacją.
"Mamy dużą elastyczność w wyborze spółek, wielkości pakietów oraz momentu, w którym będzie można je upłynnić na potrzeby realizacji programu Inwestycje Polskie. Dlatego przy ewentualnych transakcjach będziemy brali pod uwagę sytuację makroekonomiczną, interes Skarbu Państwa i pozostałych akcjonariuszy" – powiedział cytowany w komunikacie MSP Kowalczyk.
Resort zaznaczył, że rząd upoważnił Ministerstwo Skarbu Państwa do przekazania pakietów akcji już w 2012 r. wyłącznie na potrzeby realizacji programu Inwestycje Polskie, nie określając jednak żadnego terminu. Specjalny tryb zbywania akcji tych spółek przewiduje wniesienie ich do BGK. Pieniądze zostaną przeznaczone na objęcie certyfikatów w tworzonych przez PIR FIZAN-ów.
Zgodnie z nowym modelem biznesowym PIR staje się spółką zarządzającą aktywami o początkowej wartości 6,5 mld zł, ulokowanymi w czterech Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych Aktywów Niepublicznych utworzonych na platformie TFI BGK. Chodzi o Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy FIZAN, Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny FIZAN, Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN. Inwestorami w tych funduszach jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz PIR.
"W czwartek sąd okręgowy w Warszawie zarejestrował fundusze" - poinformował PAP rzecznik prasowy PIR Mikołaj Kunica.
W środę minister skarbu Andrzej Czerwiński powiedział dziennikarzom, że pod koniec przyszłego tygodnia będzie wiadomo, kto i na jakich zasadach zaangażuje się w Nową Kompanię Węglową. Pytany, kiedy będą decyzje co do udziału PIR w Nowej Kompanii Węglowej, odpowiedział: "Na ten temat odpowiem pod koniec przyszłego tygodnia. Rozmawiamy z zarządami spółek energetycznych, ale jesteśmy przed rozmowami z bankami i PIR. Mam pewną koncepcję, z zastrzeżeniem, że decyzje powinny być biznesowe. Nie może być tak, że inwestycje tych spółek w Nową Kompanię Węglową będą ograniczać ich rozwój".
Pytany, jakie pakiety PKO BP, PGE i PZU Skarb Państwa może sprzedać, by zasilić PIR, minister odpowiedział: "Jeszcze nie mogę mówić o kwotach. Należy pamiętać, że zasilenie to musi być ciągły proces w zależności od potrzeb inwestycyjnych". Dodał, że do sprzedaży pakietów dojdzie "niezwłocznie, co oznacza, że jeśli będą decyzje kierunkowe, to tak, by nie blokować tych procesów".
"Chcę, by było to wiadome za około dwa tygodnie, po zapoznaniu się z potrzebami finansowania się projektów PIR" - zaznaczył Czerwiński.
PAP, sek