Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Uniwersytet opanowany przez hackjam

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 września 2015, 09:55

  • 0
  • Powiększ tekst

W czasie jednego z wrześniowych weekendów Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie stanie się stolicą polskiej sceny programistycznej. Od 18 do 20 września 2015 roku w murach UKSW odbędzie się hackjam.net – hackathon, czyli maraton programistyczny, prowadzony w unikalnej formule, bo połączony z sesją projektowania usług. W tym roku programiści z całej Polski będą mogli wykazać się kreatywnością w ramach dwóch ścieżek tematycznych.

Pierwsza z nich koncentruje się na zagadnieniach z obszarów FINANSE/ZDROWIE/TECHNOLOGIA, zaś druga: EDUKACJA/FINANSE/TECHNOLOGIA. W trakcie wielogodzinnego turnieju programiści i projektanci aplikacji webowych i mobilnych będą tworzyć innowacyjne projekty informatyczne, skupione wokół tych dwóch grup zagadnień. W świecie IT hackathony są dziś kuźniami innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, które często podczas takich wydarzeń mogą ujrzeć światło dzienne.

Areną zmagań programistów z całej Polski będzie budynek Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który na jeden wrześniowy weekend zamieni się w kreatywną przestrzeń hackjam.net. Na dwóch kondygnacjach budynku UKSW najlepsi z najlepszych programistów oddadzą się czystej radości tworzenia i budowania nowych projektów, które zaprezentują na koniec hackjamu. Spośród nich jury wyłoni i nagrodzi najlepsze wersje demo aplikacji.

Pomysłodawcy wydarzenia – Dariusz Paczewski, Dyrektor Biura Innowacji Raiffeisen Polbank i Kamil Hendzel z only4.mobi postanowili połączyć hackathon z service jamem, w efekcie czego powstał maraton programistyczny, podczas którego zespoły programistów w trakcie jednej sesji generują pomysły na rozwiązania realnych problemów użytkowników z obszarów zdrowia, edukacji, finansów i technologii. Podczas sesji będą wykorzystywane nowoczesne metody projektowe, które pozwalają na dostarczanie rozwiązań zorientowanych na użytkownika (UX, user experience, szczególnie istotnej dziś kwestii w świecie nowych technologii). Podczas drugiej sesji uczestnicy będą budować funkcjonujące dema aplikacji, które zaprezentują w ostatnim dniu wydarzenia.

Połączenie hackhatonu z service jamem jest również okazją do ukazania korzyści płynących ze współpracy między środowiskami designerów i programistów. Dzięki synergii tych dwóch grup ma szansę powstać funkcjonalny, intuicyjny oraz przyjazny dla użytkownika projekt.

Organizator – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i partnerzy projektu – Microsoft, Raiffeisen Polbank i Pizza Portal chcą położyć nacisk na użycie nowoczesnych metod projektowania, networking, a przede wszystkim na współpracę, która jest bardziej efektywna, niż powszechna rywalizacja. Wydarzenie hackjam.net będzie też świetną okazją do dzielenia się wiedzą, budowania relacji między środowiskami oraz poznawania nowych metod pracy.

Wszystkich programistów i projektantów zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do rejestracji na stronie: http://hackjam.net. Przyjmujemy zgłoszenia od osób indywidualnych oraz zespołów zorganizowanych (od 4 do 6 osób).

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie angażuje się w projekty związane z zastosowaniem nowych technologii. To zaangażowanie wynika ze świadomości specyfiki czasów, w jakich żyjemy. Jest nią ukierunkowanie na cyfrowość. Rozwój Uniwersytetu zależy w znacznej mierze od poziomu i zaawansowania analizy rzeczywistości, a także zdolności Uczelni do odpowiedzi na wyzwania czasu. Jednym z nich jest dotrzymanie kroku dokonującej się cyfrowej rewolucji cywilizacyjnej. Cyfryzacja życia staje się stopniowo czymś powszechnym, a społeczeństwo informacyjne w Polsce stabilizuje się. UKSW chce być częścią zachodzących zmian nie jako bierny obserwator, ale ich aktywny uczestnik.

Wrześniowy hackjam.net to jedna z wielu inicjatyw, w ramach których UKSW dynamicznie włącza się w działania związane z cyfryzacją polskiej edukacji i gospodarki. W ostatnich trzech latach Uniwersytet przeznaczył znaczne środki finansowe na rozwój projektów IT, które pomagają sprawnie zarządzać uczelnią i wykorzystywane są w procesie nauczania. Powstała aplikacja mobilna dla studentów, dzięki której z dowolnego miejsca mogą korzystać z systemu USOS. Obecnie UKSW finalizuje prace nad Wirtualną Platformą do Kontaktu Uczelni z Pracodawcami, która ułatwi współpracę Uczelni ze światem biznesu.

Dzięki tym wszystkim inicjatywom Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konsekwentnie realizuje idee e-uniwersytetu i wdraża je w życie.

Powiązane tematy

Komentarze