Prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju: Poznaj ekspertów
W dniu 16 października br. dr hab. prof. nadzw. Mariusz Muszyński z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę do Narodowej Rady Rozwoju. W jej skład, jako organu konsultacyjnego, wchodzi obecnie 87 ekspertów z różnych dziedzin.
Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnej strony Kancelarii Prezydenta Narodowa Rada Rozwoju jest gremium opiniodawczo-doradczym. Powołani w jej skład członkowie będą przygotowywać dla prezydenta opinie i ekspertyzy oraz merytoryczne założenia do prezydenckich projektów ustaw.
„Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski” – informuje Kancelaria Prezydenta.
W jej składzie znaleźli się wybitni przedstawiciele różnych środowisk akademickich: naukowcy reprezentujący dziedziny, takie jak m.in.: makroekonomia i finanse, prawo, socjologia i polityka społeczna, gospodarka przestrzenna, integracja europejska czy energetyka. Jej członkami są również szefowie głównych związków zawodowych oraz organizacji pracodawców, a także reprezentanci wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Rada w obecnym składzie nie ma charakteru zamkniętego.
Pełny skład Rady jest jawny i znajdziemy go na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej www.prezydent.pl.
BIO eksperta:
dr hab. prof. nadzw. Mariusz Muszyński - doktor habilitowany, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, autor i współautor ponad 200 publikacji wydanych w Polsce i za granicą, w tym ok. 120 naukowych i ok. 100 prasowych. W latach 1995-2011 pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym w latach 1998-2002 członek personelu dyplomatycznego Ambasady RP w Berlinie. W latach 2005-2007 Przewodniczący Zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, reprezentant rządu polskiego w Kuratorium Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” a także Przedstawiciel Ministra Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej. W latach 2006-2009 członek Rady Legislacyjnej przy Premierze RP, a od 2011 roku członek Trybunału Stanu. Specjalizacja naukowa: prawo międzynarodowe publiczne, prawo Unii Europejskiej, polskie i niemieckie prawo konstytucyjne, stosunki międzynarodowe.