Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Dla Niemców praca jest ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2016, 18:43

    Aktualizacja: 26 lutego 2016, 07:55

  • 3
  • Powiększ tekst

Praca jest dla ogromnej większości Niemców ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks - wynika z sondażu, którego wyniki publikuje w czwartek tygodnik "Die Zeit". Blisko połowa ankietowanych opowiada się za urzędowym ograniczeniem wysokości zarobków.

85 proc. Niemców ocenia, że praca zawodowa jest dla nich bardzo ważna - pisze "Die Zeit", powołując się na badania przeprowadzone przez Ośrodek Naukowy Badań Społecznych (WZB) w Berlinie oraz instytut Infas w Bonn.

Możliwość "używania życia" za bardzo ważne uznało 82 proc. uczestników ankiety, posiadanie własnych dzieci - 78 proc. , a dobry seks - tylko 52 proc.

Większość pracujących jest usatysfakcjonowana wykonywaną pracą. Aż 76 proc. odpowiedziało, że robi to, co zawsze chciało robić. Tylko 3,4 proc. jest niezadowolonych z wykonywanego zawodu - czytamy w "Die Zeit".

55 proc. uczestników badania zadeklarowało, że pracowaliby również wtedy, gdyby nie potrzebowali pieniędzy. Tylko 10 proc. jest odmiennego zdania.

"Ludzie poszukują dziś w pracy nie tylko pieniędzy i kariery, lecz przed wszystkim bliskości z innymi ludźmi, współpracy i sensu życia" - mówi szefowa WZB Jutta Allmendinger. "Niemcy kochają swoją pracę" - dodaje.

44 proc. ankietowanych opowiedziało się za urzędowym ustaleniem górnego pułapu zarobków. 26 proc. uważa, że nie należy wprowadzać takich ograniczeń.

W Niemczech czynnych zawodowo jest obecnie ponad 43 mln osób, co jest wynikiem rekordowym w historii zjednoczonych Niemiec.

"Die Zeit" pisze, że pozytywny stosunek Niemców do pracy sprawia, iż właśnie w tym kraju szansę na realizację miałby pomysł podstawowego wynagrodzenia wypłacanego wszystkim obywatelom niezależnie od tego, czy pracują.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze