Informacje
fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Dla Niemców praca jest ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2016, 18:43

    Aktualizacja: 26 lutego 2016, 07:55

  • Powiększ tekst

Praca jest dla ogromnej większości Niemców ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks - wynika z sondażu, którego wyniki publikuje w czwartek tygodnik "Die Zeit". Blisko połowa ankietowanych opowiada się za urzędowym ograniczeniem wysokości zarobków.

85 proc. Niemców ocenia, że praca zawodowa jest dla nich bardzo ważna - pisze "Die Zeit", powołując się na badania przeprowadzone przez Ośrodek Naukowy Badań Społecznych (WZB) w Berlinie oraz instytut Infas w Bonn.

Możliwość "używania życia" za bardzo ważne uznało 82 proc. uczestników ankiety, posiadanie własnych dzieci - 78 proc. , a dobry seks - tylko 52 proc.

Większość pracujących jest usatysfakcjonowana wykonywaną pracą. Aż 76 proc. odpowiedziało, że robi to, co zawsze chciało robić. Tylko 3,4 proc. jest niezadowolonych z wykonywanego zawodu - czytamy w "Die Zeit".

55 proc. uczestników badania zadeklarowało, że pracowaliby również wtedy, gdyby nie potrzebowali pieniędzy. Tylko 10 proc. jest odmiennego zdania.

"Ludzie poszukują dziś w pracy nie tylko pieniędzy i kariery, lecz przed wszystkim bliskości z innymi ludźmi, współpracy i sensu życia" - mówi szefowa WZB Jutta Allmendinger. "Niemcy kochają swoją pracę" - dodaje.

44 proc. ankietowanych opowiedziało się za urzędowym ustaleniem górnego pułapu zarobków. 26 proc. uważa, że nie należy wprowadzać takich ograniczeń.

W Niemczech czynnych zawodowo jest obecnie ponad 43 mln osób, co jest wynikiem rekordowym w historii zjednoczonych Niemiec.

"Die Zeit" pisze, że pozytywny stosunek Niemców do pracy sprawia, iż właśnie w tym kraju szansę na realizację miałby pomysł podstawowego wynagrodzenia wypłacanego wszystkim obywatelom niezależnie od tego, czy pracują.

PAP, sek

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych