Informacje

fot. FreeImages.com/myles davidson
fot. FreeImages.com/myles davidson

Wielka fuzja w świecie finansów. Giełdy w Londynie i Frankfurcie łączą siły

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 marca 2016, 13:23

  • 0
  • Powiększ tekst

London Stock Exchange Group i Deutsche Boerse podjęły decyzję o połączeniu, które doprowadzi do stworzenia jednej z największych firm giełdowych na świecie o łącznej wartości sięgającej 21 mld funtów.

Zgodnie z umową akcjonariusze LSE staną się właścicielami 45,6 proc. udziałów w nowym holdingu, natomiast pozostałą część obejmą udziałowcy giełdy we Frankfurcie. Prezes londyńskiej giełdy Xavier Rolet określił fuzję mianem „połączenia kształtującego przyszłość branży finansowej” - pisze BBC.

Jaki jest powód podjęcia decyzji o fuzji? Przede wszystkim oszczędności. Obydwie firmy szacują, że dzięki połączeniu będą w stanie obniżyć swoje koszty operacyjne o co najmniej 450 mln euro rocznie, co stanowi około 20 proc. połączonych kosztów obydwu giełd.

Znaczenie ma również możliwość konkurowania z największymi giełdami na świecie. Grupa LSE jest już właścicielem mediolańskiej giełdy Borsa Italiana. Połączone parkiety staną się bardziej konkurencyjne i atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów.

„Połączenie potencjału Londynu, Frankfurtu i Mediolanu stworzy platformę służącą finansowaniu i wsparciu rozwoju europejskich spółek. Będzie również atrakcyjną możliwością dla spółek z USA i Azji szukających dostępu do inwestorów i kapitału” - napisały giełdy we wspólnym komunikacie.

Oczekuje się, że połączenie powinno zostać sfinalizowane z końcem tego roku lub na początku roku przyszłego. Ewentualną przeszkodą może być jednak Intercontinental Exchange (ICE), czyli operator giełdy w Nowym Jorku. W marcu spółka zapowiedziała, że rozważa złożenie oferty kupa LSE. Niewykluczone zatem, że ICE zdecyduje się na próbę wrogiego przejęcia. Póki co zarządy LSE i Deutsche Boerse zapowiedziały, że będą rekomendować akcjonariuszom decyzję o zgodzie na fuzję.

ak / BBC

Powiązane tematy

Komentarze