Informacje

Ministerstwo finansów o ratingu: Moody's wskazuje na „silną, zdywersyfikowaną gospodarkę” Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 14 maja 2016, 10:02

    Aktualizacja · 14 maja 2016, 10:07

  • 0
  • Tagi: Ministerstwo Finansów Moody’s polityka rating Polski
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Moody's potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski. Ocena ta jest o jeden stopień wyższa od oceny ratingowej agencji Fitch i o dwa stopnie wyższa od oceny przyznanej w styczniu br. przez agencję S&P – tak Ministerstwo Finansów komentuje upublicznoną w nocy z soboty na niedzielę decyzję”.

14 maja 2016 r. agencja ratingowa Moody's Investors Service ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną” – przypomina resort w komunikacie wydanym w sobotę rano.

Szczegóły decyzji Moody's czytaj tutaj:

Werdykt Moody's: Rating Polski utrzymujemy, ale...

Agencja Moody's w komunikacie prasowym uzasadniającym decyzję wskazuje na silną, zdywersyfikowaną gospodarkę, co przejawia się w wysokim wzroście gospodarczym, pomimo narażenia na ryzyka zewnętrzne i kryzys w strefie euro. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej w Polsce średnioroczne tempo wzrostu PKB w latach 2011-2015 wynosiło 2,9%, przy 1,0% dla Unii Europejskiej. Agencja przewiduje dalszy wzrost PKB na poziomie 3,5% w latach 2016-2017, wskazując na eksport netto oraz konsumpcję prywatną jako główne czynniki wzrostu – podkreśla resort finansów.

Odnosząc się do przyczyn zmiany perspektywy ratingu z neutralnej na negatywną Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na fakt, że „26 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019, w którym przedstawiona została ścieżka kształtowania się deficytu sektora publicznego w najbliższych latach. Deficyt ten w 2017 r. ma kształtować się poniżej 3%, a w kolejnych latach sukcesywnie spadać do 1,3% w 2019 r. Osiągnięciu tego celu służy szereg działań resortu, w tym między innymi przyjęta 13 maja br. przez Sejm RP nowelizacja Ordynacji Podatkowej oraz pakiet uszczelniający rynek paliw płynnych zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów w dniu 12 maja br.

Oprac. sek

Komentarze