Informacje

Fot. Freeimages/Eduardo Oride
Fot. Freeimages/Eduardo Oride

Rio de Janeiro w zapaści ekonomicznej. Igrzyska pod znakiem zapytania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2016, 13:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Na 1,5 miesiąca przed startem igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro pogrążone jest w kryzysie ekonomicznym. Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni, to organizacja imprezy stanie pod znakiem zapytania.

W związku z kryzysem władze stanu Rio de Janeiro postanowiły ogłosić stan wyjątkowy. Gubernator Francisco Dornelles miał nawet powiedzieć, że na tę chwilę dla gospodarzy wywiązanie się ze zobowiązań związanych z igrzyskami jest niemożliwe.

W związku z tą trudną sytuacją w trybie nadzwyczajnym ogłoszony został dekret mający na celu podjęcie wszystkich możliwych środków, które mają doprowadzić do poprawy służb komunalnych.

W tej chwili władzom brakuje pieniędzy, bo zbyt niskie wpływy z podatków oraz sprzedaży ropy naftowej nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb związanych z organizacją igrzysk. Konieczne są również ograniczenia w wydatkach publicznych – pensje urzędników, renty oraz emerytury wypłacane są z opóźnieniem.

Gotowość do wsparcia pogrążonego w kryzysie Rio de Janeiro zgłosił już rząd centralny. Michel Temer, pełniący obecnie obowiązki prezydenta Brazylii, obiecał, że znajdzie dodatkowy miliard dolarów, który miałby umożliwić dokończenie budowy drugiej linii metra.

/mk /bankier.pl

>> Czytaj również: Solarny samolot kontynuuje historyczną podróż

Powiązane tematy

Komentarze