Kurczy się rynek mieszkań luksusowych w Warszawie
W 2015 roku w całej Warszawie sprzedało się zaledwie 145 mieszkań w cenie powyżej 16 tys. zł za mkw. Dla porównania w 2014 r. drogie mieszkania znalazły 176 nabywców – wynika z raportu „Rynek mieszkań luksusowych w Warszawie” opracowanego przez firmę Made Concept.
Obecny rok wcale nie zapowiada się lepiej. Dotychczas sprzedano w Warszawie tylko 8 mieszkań w cenie powyżej 16 tys. zł za mkw. Dane zaprezentowane w raporcie pochodzą z analiz ksiąg wieczystych. Dotyczą one transakcji zakończonych, nie uwzględniają umów przedwstępnych.
– Rynek mieszkań luksusowych maleje. Nowych mieszkań w tym segmencie buduje się coraz mniej. Tym samym zaobserwowaliśmy większą liczbę transakcji na rynku wtórnym – mówi Michał Borowski z Made Concept.
Autorzy raportu wskazują, że spadek sprzedaży mieszkań luksusowych spowodowany jest m.in. brakiem odpowiednich lokali. „W małych domach na rynku pierwotnym nabywców znalazły ostatnie apartamenty, a nowych inwestycji nie było. Z analizy danych wynika, że największy spadek sprzedaży zanotowano w inwestycji Cosmopolitan. W 2014 r. były to 73 transakcje, a w 2015 – 33, co stanowi niecałe 50 proc. powierzchni mieszkalnej tego budynku" – czytamy w raporcie.
Zamożni klienci najchętniej kupują duże apartamenty w kamienicach lub małych domach do 50 mieszkań. Z kolei małe mieszkania na cele inwestycyjne kupowane są w dużych domach lub wieżowcach.
– Klienci wskazują niestety, że budynki z luksusowymi mieszkaniami zarządzane są w sposób niesatysfakcjonujący mieszkańców. W dużych budynkach sprzedaż mieszkań trwa nawet ponad 5 lat. Deweloperzy urządzają w niesprzedanych przestrzeniach biura sprzedaży (choć jest to nielegalne), wynajmują je na imprezy lub spotkania biznesowe. Mieszkańcy mają poczucie, że rezydują w hotelu, a nie mieszkają w luksusowym domu mieszkalnym. Nieruchomości źle zarządzane zanotowały znaczący spadek sprzedaży – podkreślają autorzy raportu.
To dlatego coraz częściej nabywcy luksusowych mieszkań oczekują od wspólnot i zarządzających takimi nieruchomościami restrykcyjnych regulaminów. Nie chcą kupować apartamentów w budynkach, w których część mieszkań będzie przeznaczona na cele biurowe bądź na wynajem na krótki czas.
rag