Informacje

Paweł Surówka został prezesem PZU Życie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 19:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Paweł Surówka objął stanowisko prezesa PZU Życie; z zarządu spółki została odwołana Beata Kozłowska-Chyła oraz Sebastian Klimek. Natomiast Dariusz Krzewina zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu PZU - poinformowała spółka PZU w czwartkowych komunikatach.

"W dniu 23 czerwca 2016 roku Rada Nadzorcza PZU Życie SA podjęła jednogłośnie uchwałę powołującą Pawła Surówkę na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie Spółka Akcyjna. Jednocześnie Rada Nadzorcza PZU Życie SA jednogłośnie odwołała z dniem 23 czerwca 2016 roku ze składu zarządu PZU Życie SA Beatę Kozłowską-Chyłę oraz Sebastiana Klimka" - poinformowano.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA") informuje, że w dniu 23 czerwca 2016 roku, Pan Dariusz Krzewina złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu PZU SA z dniem 23 czerwca 2016 roku" - napisano.

W poniedziałek biuro prasowe PZU poinformowało, że rada nadzorcza PZU Życie zleciła zarządowi audyt w PZU Życie i PTE PZU. W komunikacie przesłanym PAP wskazano, że audyt ma dotyczyć "zasadności dokonywanych inwestycji, w tym w szczególności dotyczącej spółki Ciech SA".

Prezes PZU Michał Krupiński ocenił we wtorek, że zakończenie tego audytu jest "kwestią paru tygodni". Podkreślił, że w interesie spółki jest, "żeby wszystkie procesy były dokonywane w sposób prawidłowy i transparentny". "Mam bardzo dużą determinację, żeby te wszystkie kwestie wyjaśnić" - podkreślił.

Krupiński odniósł się też do wyników innego audytu w spółce - dot. projektów informatycznych. Przyznał, że jego wyniki - przedstawione radzie nadzorczej - wskazały m.in. na "pewne nieprawidłowości w zakresie zakupów, polityki inwestycyjnej". "Zostało złożonych też parę zawiadomień do organów ścigania" - dodał.

Chodzi o audyt, który - jak podawały media - miał dotyczyć umowy na oprogramowanie, zawartej w październiku 2004 r. przez PZU Życie z CSC Computer Sciences Polska i Prokom Software. Chodziło m.in. o sposób finansowania projektu. Audytorzy zarzucili m.in., że nie były znane docelowe koszty przedsięwzięcia, co - ich zdaniem - nie było zgodne ze standardami prowadzenia projektów w PZU Życie.

W czwartek w południe agenci CBA weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie. Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka poinformowała PAP, że zabezpieczono dokumentację z postępowania kontrolnego w sprawie projektu PZU.

W czerwcu 2014 r. Otwarty Fundusz Emerytalny PZU sprzedał wszystkie akcje spółki Ciech Janowi Kulczykowi. OFE PZU posiadał 8,03 proc. akcji Ciechu. Z doniesień medialnych wynika, że nowy zarząd PZU obawia się, że spółka mogła na tym stracić, i dlatego zlecił przeprowadzenie audytu w PTE PZU, które zarządza OFE PZU Złota Jesień.

Sprzedaż akcji Ciechu nadzorował prezes PZU Życie oraz zasiadający w radzie nadzorczej OFE PZU Dariusz Krzewina. W miniony piątek rada nadzorcza PZU jednogłośnie zadecydowała o odwołaniu Krzewiny z funkcji prezesa PZU Życie. Rada zleciła także audyty we wszystkich spółkach, które nadzorował Krzewina.

W środę 15 czerwca agenci CBA zjawili się w siedzibie PZU i PZU Życie w Warszawie w celu zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej "jednego z dużych projektów informatycznych". Jak informowała prokuratura regionalna, "przedmiotowe czynności zostały podjęte po otrzymanym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczącego wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez osoby uprawnione do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki PZU Życie SA i PZU SA w związku z realizacją jednego z projektów informatycznych z lat ubiegłych". Dodała, że według doniesienia wyrządzona szkoda może sięgać do 200 mln zł.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze