Niemiecki biznes zaniepokojony skutkami Brexitu
Związek Przemysłu Niemieckiego BDI uznał w piątek decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE za polityczne i ekonomiczne osłabienie Niemiec i całej Wspólnoty. Zdaniem BDI UE musi stać się bardziej konkurencyjna i bardziej atrakcyjna dla obywateli.
"Wynik referendum jest dla Europejczyków dzwonkiem alarmowym, przypominającym nam o tym, że UE musi stać się bardziej konkurencyjna" - powiedział w Berlinie prezes BDI Markus Kerber. "Decyzja Brytyjczyków osłabia Zjednoczone Królestwo, Unię Europejską i Niemcy zarówno politycznie, jak i gospodarczo" - zaznaczył niemiecki przedsiębiorca.
Kerber ostrzegł, że utrata dostępu do rynku wewnętrznego "mocno uderzy" zarówno w gospodarkę brytyjską, jak i w niemieckie firmy działające na terenie Wielkiej Brytanii. "Spodziewamy się w najbliższych miesiącach istotnego spadku obrotów z Brytyjczykami" - oświadczył szef BDI. Jego zdaniem szczególnie ucierpią branże motoryzacyjna i energetyczna. W niemieckich firmach w Wielkiej Brytanii pracuje 400 tys. osób, których status po Brexicie jest niejasny.
Kerber wezwał kraje UE do zwartości i do wykazania woli współpracy. "Bruksela, Paryż i Berlin muszą działać wspólnie, by wzmocnić UE i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla obywateli" - podkreślił Kerber.
(PAP)
>> Brexit – śledź naszą relację na żywo