Informacje

fot. kghm.pl
fot. kghm.pl

KGHM zamyka transakcję przejęcia Quadry i zmienia nazwę kanadyjskiej spółki na KGHM International

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 marca 2012, 10:55

    Aktualizacja: 6 marca 2012, 10:57

  • 0
  • Powiększ tekst

KGHM zamknął transakcję przejęcia Quadry FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich (ok. 9,1 mld zł) i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Akcje Quadry zostaną wycofane z obrotu na rynku regulowanym - podał KGHM w komunikacie.

"KGHM International skupi się na budowie wartości poprzez doprowadzenia do produkcji projektów górniczych. Jednocześnie pozwoli nam na zbudowanie wehikułu inwestycyjnego. Nie wykluczamy, że w ciągu kilku lat KGHM International zostanie przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes KGHM Herbert Wirth.

Główne założenia procesu integracji KGHM i nowej spółki KGHM International to zapewnienie ciągłości biznesowej, odpowiedniej kontroli i budowa wartości z przejęcia.

Jak podaje KGHM, w Polsce i Kanadzie powołano 18 grup roboczych w ramach zespołów integracyjnych,  które ściśle ze sobą współpracują we wszystkich istotnych obszarach m.in. produkcji, sprzedaży i zarządzania ryzykiem, finansów, projektów eksploracyjnych, zakupów, podatków. Polska Miedź będzie mieć większość w Radzie Dyrektorów KGHM International. Na czele spółki pozostaje dotychczasowy prezes Paul Blythe, w skład Komitetu Wykonawczego (odpowiednik zarządu) z ramienia KGHM wejdą dwie osoby.

Dzięki transakcji KGHM zwiększy w tym roku produkcję o blisko 25 proc, tj. 100 tys. ton miedzi górniczej, a docelowo prawie o 50 proc.

Całkowite zasoby surowca wzrosły o ponad 8,2 mln ton miedzi, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie. Polska Miedź stała się zdywersyfikowanym producentem metali, pozyskującym oprócz miedzi i srebra, także molibden, nikiel, ołów, złoto, platynę, pallad, ren i selen.

"Spółka ma teraz dalszy potencjał wzrostu wynikający z projektów będących w różnych fazach realizacji oraz eksploracji. W perspektywie kilku lat obniżymy o ok. 20 proc. średni koszt produkcji miedzi. To także gwarancja długoterminowego utrzymania rentowności Grupy KGHM na podlegającym wahaniom rynku miedzi" - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth, cytowany w komunikacie prasowym.

W proces przygotowania tej transakcji KGHM zaangażował renomowane firmy doradcze: BNP Paribas oraz Rothschild (doradcy finansowi), Davies Ward Philips&Vineberg LLP oraz Gide Loyrette Nouel (doradcy  prawni), Ernst & Young (doradcy podatkowi), Citibank (doradca zarządu) oraz AMC Consultants i KGHM Cuprum (doradcy techniczni).

Quadra FNX (obecnie KGHM International) jest średniej wielkości spółką górniczą z siedzibami: w Vancouver oraz Toronto w Kanadzie, a akcje spółki notowane były na giełdzie w Toronto. Quadra zostanie wycofana z obrotu na rynku regulowanym, ale w ciągu kilku lat KGHM International może zostać przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto. Łączna skonsolidowana produkcja Quadra FNX Mining w 2011 roku wyniosła 99,8 tys. ton miedzi, 103 tys. uncji metali szlachetnych oraz 4,5 tys.  ton niklu.

Według danych na koniec września 2011 r., przychody Quadra FNX wyniosły 326,2 mln dolarów  (amerykańskich), co oznaczało wzrost o 26 proc. w porównaniu z końcem września 2010 r.

Zasoby KGHM po przejęciu Quadra FNX zwiększą się o 28 proc. do 37,4 mln ton miedzi w złożu z obecnych 29,3 mln ton, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie.

Grupa KGHM posiada teraz zdywersyfikowany portfel aktywów w krajach niskiego ryzyka oraz portfel projektów zapewniających rozwój obecnej bazy produkcyjnej. To 9 kopalń w: Polsce, Kanadzie, USA i Chile oraz 5 projektów w fazie inwestycyjnej i przedinwestycyjnej: Sierra Gorda w Chile, Głogów Głęboki Przemysłowy w Polsce, Afton Ajax i Victoria w Kanadzie oraz Malmbjerg na Grenlandii. To także projekty eksploracyjne w Waisswasser (Niemcy), Wartowicach, Szklarach,  Gaworzycach-Radwanicach (Polska) oraz Kirkwood, Falconbridge, Footwall, Foy (Kanada).

(PAP) bas/ asa/ mki/

 

Powiązane tematy

Komentarze