Start-upy receptą na rozwój polskiej gospodarki?
Na tle 40 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata dojrzałość polskiego ekosystemu startupów znajduje się na średnim poziomie, więc wymaga jeszcze sporo pracy, choć potencjał rozwoju startupów oceniany jest jako znaczący
W badaniu firmy Deloitte „Diagnoza ekosystemu startupów w Polsce” poddano ocenie: regulacje prawne, otoczenie instytucjonalne, kapitał ludzki oraz dostęp do finansowania i kapitał społeczny. W skali od jednego do czterech Polska uzyskała stopień dojrzałości wynoszący 1,93. Barierą w rozwoju innowacyjnych firm okazał się być głównie dostęp do finansowania i niski poziom kapitału społecznego.
„Polska radzi sobie najlepiej w obszarze regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego. Wynika to m.in. z faktu, że wiele przepisów odnoszących się do działalności startupów jest zharmonizowanych na poziomie unijnym. Najsłabiej rozwiniętymi obszarami w Polsce są kapitał społeczny i finansowanie” – wyjaśnia Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte . Dość słaba ocena Polski w obszarze finansowania jest efektem przede wszystkim niewielkich oszczędności w gospodarce oraz niedostatecznej skłonności do ryzyka i aktywności inwestorów, w tym aniołów biznesu czy funduszy venture capital.
Deloitte przeprowadził badanie wśród 211 startupów, które działają w Polsce. Przebadane podmioty funkcjonowały w różnych obszarach. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że ich działalność związana jest z rozwiązaniami ICT (teleinformatyka) lub wspieraniem transformacji cyfrowej. Niemal jedna trzecia badanych powiązała swoją aktywność z przemysłem kreatywnym i technologiami multimedialnymi. Ponad 80 proc. ankietowanych startupów zostało założonych w ciągu ostatnich pięciu lat.
W 2015 roku niecałe 13 proc. ankietowanych startupów nie wykazało żadnych przychodów, a 64 proc. z nich nie przekroczyło pułapu 100 tys. zł. Wzrasta jednak odsetek startupów przekraczających ten próg. W 2014 było to 27 proc. podmiotów, w 2015 już 36 proc., natomiast według szacunków samych startupów w 2016 będzie to już 59 proc.
Według szacunków, łącznie wygenerowane przez startupy dochody gospodarstw domowych w 2023 wyniosą ponad 757 milionów złotych. Z szacunków wynika także, że w 2023 roku startupy stworzą w Polsce łącznie ponad 50,3 tysiąca miejsc pracy. Te miejsca pracy zmniejszyłyby liczbę bezrobotnych poniżej 35. roku życia o 8 proc.
NB