Informacje

fot. FreeImages.com/francesca antichi
fot. FreeImages.com/francesca antichi

Francuz będzie negocjował z Wielką Brytanią warunki Brexitu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lipca 2016, 12:49

  • 1
  • Powiększ tekst

Były komisarz UE i były francuski minister Michel Barnier pokieruje z ramienia KE negocjacjami w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W środę głównego negocjatora nominował szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Jak podała KE w komunikacie, Barnier stanie na czele grupy zadaniowej, która przygotuje i poprowadzi negocjacje z Londynem w sprawie warunków wystąpienia z Unii. Ma podlegać bezpośrednio Junckerowi i będzie wspierany przez ekspertów Komisji oraz dyrektorów generalnych, zajmujących się dziedzinami, których dotyczyć będą negocjacje z Wielką Brytanią.

Obejmie on nowa funkcję 1 października br.

Swoją decyzję Juncker uzasadnił tym, że zależało mu, aby "tym trudnym zadaniem zajął się doświadczony polityk".

"Michel to sprawny negocjator z bogatym doświadczeniem w ważnych dziedzinach polityki, które mają znaczenie dla negocjacji (z Londynem)" - oświadczył Juncker, przypominając, że Barnier był unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej (1999-2004) oraz ds. rynku wewnętrznego i usług (2010-2014), a także ministrem spraw zagranicznych (2004-2005) oraz ministrem rolnictwa (2007-2009) w rządzie Francji. Zasiadał także w Parlamencie Europejskim.

"Jestem pewien, że sprosta temu wyzwaniu i pomoże nam rozwinąć nowe partnerskie stosunki z Wielką Brytanią, gdy opuści ona Unię Europejską" - oświadczył Juncker, cytowany w komunikacie KE.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Negocjacje w sprawie warunków Brexitu będę mogły rozpocząć się dopiero po tym, jak rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków UE o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty, zgodnie z artykułem 50 unijnego traktatu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy brytyjski rząd to uczyni. Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała niedawno Junckerowi, że potrzebuje czasu na przygotowanie negocjacji.

(PAP)

Czytaj także: Czy idzie zmierzch Zachodu rządzonego przez zarozumiałe i pyszne elity?

Powiązane tematy

Komentarze