Informacje

Fot. Freeimages/Marek Bernat
Fot. Freeimages/Marek Bernat

Nowy taryfikator, więcej punktów karnych. Policja kręci bat na kierowców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2016, 14:08

  • 18
  • Powiększ tekst

Policja kontynuuje swoją krucjatę przeciwko piratom drogowym. Nowy taryfikator drogowy przewiduje surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy.

– Nadchodzą trudne czasy dla piratów drogowych, dlatego że system punktów karnych zostanie zaostrzony – zapowiada insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Okazuje się, że kierowcy nagminnie łamiący przepisy najbardziej boją się nie mandatów (najwyższy wynosi obecnie 500 zł), lecz punktów karnych, przez które można stracić prawo jazdy. Z tego powodu MSWiA przygotowuje nowy, surowszy taryfikator drogowy, który przewiduje wyższe kary dla drogowych piratów.

Za nielegalne zaparkowanie na kopercie kierowca dostanie teraz nie pięć, lecz siedem punktów karnych. Za jazdę po pasach i chodniku – pięć punktów. Więcej punktów karnych dostaną też kierowcy przyłapani na niezapięciu pasów, jeździe bez kasku, na niezatrzymaniu się na stopie i wyprzedzeniu z niewłaściwej strony.

Zmienią się także przepisy dotyczące dróg wewnętrznych. Obecnie za doprowadzenie w takim miejscu np. do stłuczki kierowca nie dostaje ani jednego punktu, od stycznia 2017 roku za takie zdarzenie „zarobi” natomiast aż sześć punktów.

Na razie w kontekście nowych przepisów policja mówi wyłącznie o zwiększeniu liczby punktów karnych, ale wygląda na to, że nie wyklucza również podwyższenia mandatów.

– Mandaty karne w Polsce są jedne z najniższych, które obowiązują praktycznie w całej Unii Europejskiej. Myślę, że najwyższy czas, żeby zastanowić się nad zmianami również w tym obszarze – stwierdził insp. Konkolewski.

/tvn24

Powiązane tematy

Komentarze