Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jak zmieniły się ceny towarów i usług w sierpniu? Znamy dane GUS

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 31 sierpnia 2016
  • 17:08
  • 2
  • Tagi: biznes ceny dane gospodarka GUS
  • Powiększ tekst

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br. spadły o 0,8 proc. licząc rok do roku, a w stosunku do lipca br. o 0,2 proc. - podał w środę w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez przewidywali, że w sierpniu ceny towarów i usług spadną o 0,9 proc. w ujęciu rocznym i o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Pełne dane o strukturze deflacji zostaną opublikowane przez GUS 12 września.

W lipcu br. ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc.

"Nie oczekujemy istotnych zmian w strukturze inflacji" - napisał w komentarzu do środowych danych analityk Bank Pekao Wojciech Matysiak. "Oceniamy, że od września dynamika CPI będzie wyraźnie wzrastać, sięgając -0,2 proc. r/r w grudniu. W naszej ocenie sierpniowy odczyt inflacji nie powinien istotnie wpłynąć na nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, która w naszej opinii będzie przez dłuższy okres czasu utrzymywać stabilny poziom stóp procentowych" - dodał.

Podobnego zdania są ekonomiści ING Banku Śląskiego. "W naszej ocenie, sierpniowe CPI nie usprawiedliwia zmian w polityce RPP. Naszym zdaniem: stopniowy wzrost CPI w IV kw. 2016 r. i mocna akceleracja w 2017 r. ze względu na zmiany legislacyjne, luźna polityka fiskalna oraz ciągle porządna aktywność nie dają usprawiedliwienia do obniżek stóp. Oczekujemy stabilnych stóp w perspektywie dwóch lat" - napisali w komentarzu.

Ekonomiści BGK napisali w raporcie, że "chociaż odnotowywany poziom CPI kształtuje się poniżej tego z ostatniej projekcji inflacyjnej NBP, to jednak nie oczekujemy, aby dzisiejsze dane miały wpływ na poglądy członków RPP - dotychczas w większości sceptycznie nastawionych wobec scenariusza redukcji stóp".

PAP/ as/

Komentarze