Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

NASK: 80 proc. nastolatków jest stale w sieci

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 września 2016, 14:29

  • Powiększ tekst

80 proc. nastolatków w Polsce cały czas jest online, głównie dzięki smartfonom – wynika z pilotażu ogólnopolskich badań „Nastolatki wobec internetu”, przeprowadzonych na zlecenie instytutu badawczego NASK.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową zaprezentowała dziś dr Agnieszka Wrońska z NASK na Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie. Wynika z nich, że 80 proc. nastolatków w Polsce jest cały czas online, a 70 proc. badanych komunikuje się ze znajomymi przez Internet kilka razy dziennie.

  • Jednocześnie widać, że nastolatki nie tracą z tego powodu kontaktów w realnym świecie. Niecałe 5 proc. badanych zadeklarowało, że rezygnuje ze spotkań z przyjaciółmi na rzecz korzystania z internetu – wyjaśnia dr Agnieszka Wrońska. Choć podstawową przyczyną stałego dostępu do Internetu wydaje się być potrzeba kontaktu i rozrywki, to okazuje się, że nie jest to jedyny powód: - 46,5 proc. badanych zadeklarowało, że codziennie korzysta z Internetu dla poszerzenia swojej wiedzy związanej z hobby lub zainteresowaniami; 32,3 proc. do odrabiania lekcji, a 27,1 proc. do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły. Jednocześnie uczniowie nie konsultują się za pośrednictwem sieci ze swoimi nauczycielami: 53,5 proc. nie robi tego nigdy, 33 proc. - kilka razy w roku.

Młodzież, wbrew obiegowej opinii, często dba o ochronę swojej prywatności. Ograniczenie dostępu do swoich profili społecznościowych z tego powodu deklaruje 59,7 proc. nastolatków. Mają też konieczną do tego wiedzę. Zaledwie 1,4 proc. nie wie jak korzystać z ustawień prywatności.

  • Jest jednak zauważalna grupa – 18 proc. respondentów, która nie widzi potrzeby ograniczania dostępu – zaznacza dr Wrońska. Pilotaż drugiej edycji badania „Nastolatki wobec internetu” został przeprowadzony w czerwcu 2016. Raport z pełnych badań będzie dostępny w październiku 2016.

NASK/ NB/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych