Informacje

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda: Cyberprzestrzeń kolejną domeną działania dobrze rozwiniętego państwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 września 2016, 11:18

  • Powiększ tekst

Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa podkreślił, że cyberprzestrzeń stała się kolejną domeną funkcjonowania dobrze rozwiniętego państwa.

List na inauguracji konferencji odczytał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda przypomniał w liście, że coraz więcej usług i działań państwa i sektora prywatnego realizowanych jest w sposób elektroniczny. Dlatego należy zapewnić im poufność, dostępność i integralność - wskazał.

"Podstawowym zadaniem instytucji państwowych staje się więc zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli korzystających z cyberprzestrzeni, skuteczna ochrona przed zagrożeniami godzącymi w tożsamość, godność, prywatność i mienie osób. Państwo ma obowiązek czuwać nad bezpieczeństwem publicznym zasobów informacyjnych - zwłaszcza rejestrów państwowych, zwracając szczególną uwagę na ochronę danych osobowych" - podkreślił Duda.

Zwracając się do uczestników tegorocznej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC) dodał, że takie działania nie powinny mieć przy tym charakteru "ograniczającego czy też wykluczającego".

"Chodzi o to, by cyberprzestrzeń skutecznie kontrolować w interesie jej użytkowników, a nie by ją zawężać. Obywatele muszą mieć pewny dostęp do e-administracji, ale także niezachwianą musi być gwarancja korzystania z praw i wolności obywatelskich, w tym ze swobody komunikowania się" - podkreślił.

Prezydent Duda przypomniał, że Polska jest aktywnym uczestnikiem globalnej dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa, a Warszawa uczestniczyła w pracach nad unijną dyrektywą NIS. Podczas szczytu NATO w stolicy Polski przyjęto, że cyberprzestrzeń jest nową sferą działań operacyjnych. Zwrócił też uwagę, że "obrona przed atakiem na systemy cybernetyczne jest także częścią zbiorowej obrony Sojuszu".

W tegorocznej edycji CYBERSEC bierze udział ponad 600 uczestników z 20 krajów, 120 prelegentów. W trakcie dwóch dni konferencji będą uczestniczyć w czterech ścieżkach tematycznych: państwo, wojsko, przyszłość i biznes. W programie konferencji pojawią się też sesje specjalne dedykowane problemowi cyberprzestępczości.

Wśród wiodących zagadnień tegorocznej edycji znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, rosnącego deficytu cyberspecjalistów. Istotnym elementem prac będzie również debata na temat rozwoju funduszy wspierających startupy w obszarze cyber, innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, tworzenia mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-prywatnej, a także ochrony systemów sterowania przemysłowego - podkreślił organizator, czyli Instytut Kościuszki.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych