Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniem kwestii zamrożonych środków na polskie drogi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 marca 2013, 14:56

  • Powiększ tekst

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poinformował w Brukseli, że ciągle trwają intensywne prace nad rozwiązaniem sprawy zamrożonych funduszy dla Polski na budowę dróg.

"Zapewniam, że moi współpracownicy pracują intensywnie nad tym, by na podstawie przekazanych nam informacji możliwie szybko załatwić tę sprawę" - powiedział Hanh, odpowiadając na pytania polskich eurodeputowanych w trakcie spotkania z komisją rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro.

Początkowo zapowiadano, że na przełomie lutego i marca KE może zdecydować, czy odblokuje środki. Pod koniec lutego rzeczniczka komisarza Shirin Wheeler nie wykluczyła, że decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie marca.

Hahn wskazał, że w ciągu minionych dwóch lat KE ponad 190 razy wstrzymywała wypłaty funduszy na projekty w całej Unii Europejskiej.

"Nie dotknęło to może czterech krajów" - powiedział. "Musimy postępować w ten sposób, gdy tylko pojawią się najdrobniejsze wskazówki, iż mogło dojść do nieprawidłowości" - tłumaczył. "Spośród tych 190 przypadków wstrzymania (refundacji) tylko w dwóch lub trzech przypadkach musieliśmy przejść do następnego etapu procedury, czyli zawieszenia wypłat. Oznacza to, że zazwyczaj udaje się rozwiązać problemy" - dodał Hahn.

Wskazał, że w przypadku Polski, która ma około 20-procentowy udział w funduszach spójności, decyzje o wstrzymaniu wypłat dotyczą od 1 do 2 proc. środków. "A zatem polskie struktury kontrolne funkcjonują" - ocenił Hahn.

(PAP)

awi/ pad/ gma/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych