Proces budowania spółki PGZ SA
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. buduje swój potencjał i strukturę Grupy Kapitałowej od listopada 2013 r. Posiada status podmiotu dominującego w Grupie Kapitałowej w stosunku do spółek zależnych i powiązanych kapitałowo.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. prowadzi integrację i buduje platformę współpracy pomiędzy spółkami Grupy PGZ, a także sukcesywnie pracuje nad organizacją wewnętrzną Spółki. PGZ S.A. została powołana w listopadzie 2013 r. w celu przeprowadzenia konsolidacji grupy spółek sektora obronnego, których udziały i akcje w 2014 r. zostały wniesione na podwyższenie kapitału zakładowego PGZ S.A. przez Skarb Państwa, Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Polski Holding Obronny Sp. z o.o. Czynności w tym zakresie zakończono w 2015 r. W ramach realizacji tego projektu powstała grupa kapitałowa obejmująca obecnie samą PGZ S.A. oraz 25 spółek zależnych od niej bezpośrednio (tzw. spółki córki) oraz 25 kolejnych zależnych pośrednio (tzw. spółki wnuczki).
Przedmiotem dużej uwagi Zarządu PGZ S.A. jest również weryfikacja otoczenia Spółki, ale przede wszystkim uzgodnienie kierunków rozwoju z Ministerstwem Obrony Narodowej. Należy zwrócić uwagę, że trzon Grupy stanowią podmioty o szczególnym znaczeniu dla obronności Państwa (podmioty o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym). Ich status określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Podmioty z Grupy Kapitałowej, które nie posiadają takiego statusu (tj. Nano Carbon, MS TFI) przewidziane są do relizacji zadań na rzecz innych podmiotów z Grupy i szeroko rozumianego bezpieczeństwa Państwa.
Docelowy model organizacyjny Grupy Kapitałowej PGZ będzie opierał się na domenach jako niezależnych jednostkach biznesowych dla danej branży, tak by stworzony został model niezależnych grup produktowych. Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Grupy ma właściwy dobór kadry zarządzającej i nadzorującej w spółkach z Grupy. Dotyczy to zarówno podmiotu dominującego (PGZ S.A. jako spółki matki), jak i podmiotów zależnych i powiązanych kapitałowo. Realizując politykę właścicielską, PGZ S.A. stara się dobierać do organów spółek osoby o najwyższych kompetencjach, wiedzy ekonomicznej, prawnej i branżowej, gwarantujących zachowanie najlepszych standardów i najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W zakresie PGZ S.A. rozwiązano to w ten sposób, że funkcje zarządcze pełnią aktualnie Arkadiusz Siwko i Maciej Lew-Mirski.
Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył kurs maklera papierów wartościowych w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także kurs doradcy inwestycyjnego. Ponadto odbył w Waszyngtonie szkolenie w zakresie Zarządzania Kryzysowego w Strukturach Państwa pod patronatem Departamentu Stanu USA. W swym dorobku zawodowym ma doświadczenie zarządzania spółką o znaczeniu strategicznym dla państwa. W latach 2006–2008 był Prezesem Zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, lidera rynku składowania paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych.
Członek Zarządu PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Adwokat, współtwórca Służby Kontrwywiadu Wojskowego, były pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarii Prezydenta RP, były członek Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Wieloletni współpracownik znanych kancelarii adwokackich, doradca posłów wchodzących w skład sejmowych Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Doradca Ministra Obrony Narodowej i Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Partner Zarządzający w firmie konsultingowej świadczącej usługi z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa podmiotów gospodarczych, z ramienia której doradzał wielu dużym przedsiębiorstwom działającym zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym, m.in. z branży hutnictwa stali, lotniczej, medycznej, medialnej czy wydobycia surowców.
W Radzie Nadzorczej PGZ S.A. zasiadają osoby o najwyższych kwalifikacjach. Przewodniczącym Rady Nadzorczej PGZ S.A. od momentu powstania Spółki jest prof. nadzw. dr hab. Tomasz Siemiątkowski, który jest adwokatem Izby Adwokackiej w Warszawie, a także doktorem nauk ekonomicznych, doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski jest twórcą Podyplomowych Studiów Akademia Spółek SGH, którymi kieruje od początku ich istnienia.
W Radach Nadzorczych spółek zależnych PGZ S.A. zasiadają osoby o znaczącym dorobku zawodowym i wysokich kompetencjach. Członkiem Rady Nadzorczej w Hucie Stalowa Wola S.A. jest Adam Taracha, prawnik, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny UMCS w Lublinie. Członkiem Rady Nadzorczej w HSW S.A. jest również Maciej Miłosz, adwokat i sędzia Trybunału Stanu. W składzie Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. zasiada Michał Chmielecki, doktor zarządzania. Karol Pachnik, adwokat i doktor nauk prawnych jest członkiem Rady Nadzorczej w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. Przemysław Przybylski, dr socjologii, zasiada w Radzie Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Z kolei w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 4 członkiem Rady Nadzorczej jest Dorota Kluszczyńska, dr nauk rolniczych. W Radzie Nadzorczej Nano Carbon Sp. z o.o. zasiadają Renata Zacharczuk, radca prawny i doktor nauk prawnych, a także Dariusz Ćwik, radca generalny MON i doktor nauk wojskowych. Ponadto członkiem Rady Nadzorczej spółki Stomil – Poznań S.A. jest Agata Drabek, doktor nauk prawnych. Przedstawione przykłady niezbicie świadczą o wysokich kompetencjach członków Rad Nadzorczych. Oczywiście, większość z osób zasiadających w Radach Nadzorczych zarówno Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., jak i spółek zależnych, legitymuje się niższymi tytułami naukowymi, ale wszyscy członkowie zarówno Rad Nadzorczych, jak i członkowie Zarządów w Grupie Kapitałowej PGZ posiadają wyższe wykształcenie.
Struktura i charakter Grupy Kapitałowej PGZ S.A. uzasadniają, aby osoby z kierownictwa PGZ S.A. pełniły funkcje w organach nadzorczych spółek od niej zależnych. Model ten jest powszechnie stosowany w obrocie gospodarczym i w sposób optymalny pozwala zarówno kaskadować cele strategiczne Grupy, jak i wzmocnić nadzór właścicielski. Pozwalają na to obowiązujące przepisy prawa, w szczególności Ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Należy również zwrócić uwagę, że dane osób zasiadających w organach spółek kapitałowych są ujawniane w aktach rejestrowych każdej spółki, co oznacza, że są publicznie dostępne.
Konieczność wzmocnienia nadzoru Spółka realizuje, wykonując zalecenia i uwagi pokontrolne organów nadzorujących, jak również Najwyższej Izby Kontroli. Sukcesywnie następuje uszczegółowienie przyjętej koncepcji i sposobów realizacji zadań, wyrażające się w coraz lepszym funkcjonowaniem Grupy Kapitałowej PGZ. Ma to ścisły związek z aktywizacją organów zarządczych. Wprowadzone ostatnio zmiany w organach spółek Grupy Kapitałowej mają na celu dopracowanie struktury Grupy, tak by następowała koncentracja, ale też uproszczenie systemu decyzyjnego na poziomie Grupy. W tym miejscu należałoby zwrócić uwagę na zmiany dokonane w strategicznych dla funkcjonowania Grupy spółkach, tj. MESKO S.A., HSW S.A., WZL Nr 2 S.A., Rosomak S.A. czy F.B. „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. Dla przykładu, tylko w radach nadzorczych ww. na 27 osób 26 posiada wykształcenie wyższe (poza 1 osobą reprezentującą pracowników – zgodnie z przepisami nie ma takiego wymogu), w tym 4 osoby – wykształcenie techniczne, 8 osób – ekonomiczne i 11 osób - prawnicze. Dodatkowo podkreślenia wymaga, że szereg osób w organach zarządczych i nadzorczych w Grupie Kapitałowej pełni swoją funkcję kolejną kadencję.
Podstawowym kryterium doboru kadr do organów spółek z Grupy Kapitałowej PGZ są kompetencje, aspekt bezpieczeństwa i konstruktywne podejście do współpracy w ramach Grupy Kapitałowej.
Ważnym aspektem jest maksymalizacja efektu synergii gospodarczych pomiędzy spółkami, co ma podstawowe znaczenie z punktu widzenia wzmacniania potencjału obronnego poszczególnych podmiotów i całej Grupy.
Intencją PGZ S.A. jest skupienie wszystkich wysiłków na rzetelnej pracy na rzecz budowania aktywnych struktur Grupy Kapitałowej i wzmacniania jej pozycji gospodarczej. Przyczyniać się to powinno do wzrostu obronności Państwa i zwiększania wartości rynkowej aktywów Skarbu Państwa zaangażowanych w PGZ S.A.