Informacje

Co trzeci Polak myśli o zmianie pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 października 2016, 15:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Nastroje na rynku pracy są coraz lepsze - spadły obawy o stabilność zatrudnienia. Przy tym co trzeci Polak deklaruje chęć zmiany pracy w nadchodzącej przyszłości, a aż 3/4 zatrudnionych w naszym kraju ocenia, że w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywana obecnie.

Najnowsze wyniki badania Instytutu Badawczego Randstad pokazały, że nastąpiła wyraźna poprawa i tak niezłych nastrojów polskich pracowników. Aż 75 proc. respondentów spodziewa się, że w razie konieczności, znalazłoby na rynku pracodawcę oferującego podobne lub lepsze warunki zatrudnienia w okresie nie dłuższym niż pół roku (najwięcej w historii badania). O 4 pkt proc. więcej – 79 proc. stwierdziło, że znalazłoby jakiekolwiek zatrudnienie.

Polacy nie wahają się przed zmianą pracy - obecnie 26 proc. badanych pracowników zadeklarowało, że w ciągu poprzedzającego półrocza zmienili pracodawcę lub stanowisko pracy u aktualnego pracodawcy. Lepszy wynik zanotowała tylko Wielka Brytania (27 proc.). Jako główną przyczynę zmiany pracy respondenci wskazali chęć poprawy warunków zatrudnienia (46 proc. badanych i jest to najwyższy zanotowany dotąd poziom tego wskaźnika w naszym kraju). Wyraźnie natomiast spadł odsetek badanych, którzy jako motyw zmiany podawali zmiany strukturalne w zachodzące w poprzedniej firmie (z 26 proc. do 17 proc.).

Sytuacja na rynku pracy stale się poprawia. Poziom bezrobocia we wrześniu spadł do 8,4 proc., bijąc kolejny rekord. Rośnie zatrudnienie i płace, w tempie ok. 5 proc. rok do roku. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że utrzymuje się wysoka skłonność pracowników do szukania lepszej pracy. Warto zauważyć, że choć głównym motywem zmiany pracy nadal jest chęć poprawy warunków zatrudnienia, głównie finansowych (46 proc.), to jednak na drugim miejscu znalazło się osobiste pragnienie zmiany (26 proc.). Pracodawcy zaczęli już reagować na zagrożenie utraty pracowników i trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy. Można wręcz mówić o wojnie konkurencyjnej o pracowników. Firmy poprawiają warunki zatrudnienia, nie tylko oferując podwyżki, ale także stabilne kontrakty i dodatkowe świadczenia. Pojawiły się reklamy mające przyciągnąć kandydatów do pracy. W efekcie rekordowo wysokie jest też przekonanie pracowników, że w przypadku utraty pracy, są w stanie wkrótce znaleźć co najmniej tak samo dobrą. Oznacza to, że weszliśmy w taką fazę rynku pracownika, w której pracownicy odczuwają komfort. Nie obawiają się utraty pracy i tym chętniej realizują swoje ambicje” – komentuje wyniki Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan.

Co ważne, polscy pracownicy nie tylko widzą dużą dostępność ofert pracy, ale też wyraźnie widać otwartość na zmianę pracodawcy. Co trzeci badany Polak przyznał, że mniej lub bardziej aktywnie rozgląda się za nową posadą. Również w tym obszarze, mimo nieznacznego spadku wskaźnika mobilności (o 1 pkt do 110pkt), udało się nam obronić dominującą pozycję pośród krajów Europy (wynik dla kontynentu wyniósł 102 pkt).

Dobrą wiadomością jest również spadek obaw badanych Polaków o stabilność aktualnego zatrudnienia o łącznie 5 punktów procentowych do poziomu 32 proc. Silny lęk deklarowało 9 proc. badanych, a umiarkowany 23 proc. Na tle krajów europejskich obecny wynik utrzymuje nas tylko niewiele powyżej średniej dla kontynentu.

Raczej przeciętne wyniki zanotowano także w obszarze satysfakcji z wykonywanej pracy. Mimo że większość, bo 73 proc. respondentów, było zadowolonych z wykonywanego zajęcia, to zajmujemy dopiero 10 miejsce wśród krajów kontynentu (średnia europejska: 71 proc.). Zadowolenie to nie różniło się specjalnie niezależnie od płci i wieku badanych.

Bieżąca, 25. edycja badania, została zrealizowana w sierpniu i wrześniu 2016 r.

NB

Powiązane tematy

Komentarze