Informacje

Wyniki badania Randstat potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę na rynku pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 lipca 2017, 13:25

  • 0
  • Powiększ tekst

Poziom rotacji na polskim rynku pracy zwiększył się do 27 proc. w II kw. br. wobec 21 proc. w I kw. br. (rok temu wyniósł 29 proc.), co wskazuje na najwyższą rotację w Europie, wynika z 28. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Polska jest krajem o najwyższej rotacji w Europie, kolejny - Hiszpania – 25 proc. wobec 22 proc. średniej w Europie.

Wyniki potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę na polskim rynku pracy. Pracownicy to wykorzystują i poszukują pracy lepszej jakości lub lepiej płatnej - powiedział prof. Jacek Męcina doradca zarządu Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW podczas konferencji prasowej.

Listę rotacji zamykał Luksemburg – 6 proc. pracowników zmieniło pracę w ciągu ostatniego półrocza. Rotacja najsilniej spadła w Czechach i Portugalii ( o 3 pkt proc.), zaznaczono w badaniu.

Głównym powodem rotacji na polskim rynku pracy jest poszukiwanie lepszych warunków pracy – 42 proc. wskazań. Od czterech lat jest to najważniejsza przyczyną rotacji, wskazano w badaniu. Rotacje to ogólny ruch - zmiana nie tylko pracy, ale także stanowiska.

Bez inwestycji w jakość pracy pracodawcy mogą mieć trudności w utrzymaniu zatrudnienia. Co oznacza dla strony popytowej zwiększenie presji na płacę i jakość zatrudnienia. Liczy się obecnie reputacja pracodawcy. W skrócie można to scharakteryzować tak, że przewagę będzie miał pracodawca, który inwestuje w rozwój, szkolenia, pomoc w łączeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych, stwarzanie dla osób 50+ lepszych warunków zatrudnienia, a dla młodych pracowników - szans budowania kariery - ocenił Męcina.

Największy odsetek respondentów poszukujących nowej pracy to osoby pomiędzy 35-44 życia – 33 proc. Najmniejszy - 55-65 lat – 17 proc. oraz samozatrudnieni 24 prco.

Odestek osób, które sądzą, że w ciągu 6 m-cy znajdą podobna do obecnej pracę wzrósł o 6 pkt proc do 80 proc. z 74 proc., osiągając rekordowy poziom w badaniu. Za Polską plasują się Czechy, Szwecja, Węgry. W Europie 59 proc. respondentów uważa, że znajdzie podobną pracę w ciągu 6 m-cy.

W przypadku badania sytuacji pracowników dotyczącej oceny ryzyka utraty pracy w ciągu najbliższego półrocza, Polska osiągnęła 30 prco. wskazań, plasując się wśród badanych krajów europejskich na 4. miejscu łącznie z Danią. Najczęściej utraty zatrudnienia obawiali się respondenci w wieku 18-24 lata. W Europie – 27 proc. respondentów ma obawy o utratę pracy w ciągu półrocza.

Przy dużym otwarciu się na rynek i świadomości pracowników, że praca czeka na pracownika, ale jednocześnie wysokiej obawie o stabilność tej pracy, po raz pierwszy w badaniu Polacy osiągnęli bardzo wysoki poziom satysfakcji pracy - powiedziała communication and content marketing manager w Randstad Katarzyna Gurszńska podczas konferencji prasowej.

Polska uplasowała się na trzeciej pozycji z 77-proc. progiem wskazań - na pierwszym miejscu były Dania i Austria (po 79 proc.), a średnia europejska wyniosła 71 proc.

Najczęściej satysfakcję z pracy deklarują osoby samozatrudnione 89 proc., a najmniej pracujące na umowy cywilno-prawne – 54 proc. Od początku prowadzenia badań nie było tak wysokiego wskazania – 73 proc. kwartał temu, 72 proc. rok temu.

W przypadku gotowości przekwalifikowania się – 89 proc. wskazało na tę możliwość większe niż średnia europejska wynosząca 88 proc., natomiast na świecie – 89 proc. Pierwsze miejsce zajęły Hiszpania i Portugalia - po 95 proc.

Jak wynika z badania, mamy najwyżej rotującą gospodarkę w zakresie rynku pracy. Oby to doprowadziło do pozytywnych zmian w zakresie jakości pracy i by były to zmiany były trwałe, a pracodawcy zaczęli zmieniać swoją filozofię pracy w lepszym dla pracowników stronę - podsumował ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda.

Sondaż został przeprowadzony przez ankiety online w grupie respondentów 18-65 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień. Próba w Polsce wyniosła ok. 800 osób. W całym badaniu bierze udział ok. 14 tys. osób. Badanie przeprowadzono w maju 2017 roku br.

Na podst. ISBnews

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze