Kontrakt za 746 mln zł dla firmy zbrojeniowej z Tarnowa
Polskie siły zbrojne kupują „Pilicę”, system rakietowo-artyleryjski bliskiego zasięgu, który produkowany jest w ZM Tarnów. Wartość kontraktu to ponad 746 mln zł.
Dostawcą i liderem technicznym konsorcjum, które zrealizuje dostawy systemu „Pilica”, są Zakłady Mechaniczne Tarnów, spółka zależna Polskiej Grupy Zbrojeniowej. ZM Tarnów zapewnią również obsługę serwisową i pogwarancyjną sprzętu. W konsorcjum znajdują się także inne spółki wchodzące w skład Grupy PGZ: PIT-Radwar S.A. oraz PCO.
Umowa podpisana w Tarnowie zakłada, że w latach 2019-2022 Siły Zbrojne RP otrzymają 6 przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”. Każdy z nich będzie składać się ze stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej, sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi oraz z dwóch pojazdów transportowych i dwóch pojazdów amunicyjnych. W skład jednostki ogniowej wchodzi przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR-23-2SP „Jodek” z podwójnymi armatami 23 mm oraz rakietami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu „Grom”/„Piorun”. Każdy zestaw będzie wyposażony we własne głowice optoelektroniczne z kamerami telewizyjnymi i termowizyjnymi oraz zawierające dalmierze laserowe. W umowie sprecyzowano także warunki przekazania pakietów logistycznych, zawierających zestawy naprawcze, oraz pakietów szkoleniowych.
Podpisanie umowy zamówienia na system artyleryjsko-rakietowy „Pilica”, jeden z najistotniejszych systemów obronnych krótkiego zasięgu to fundament, baza polskiego systemu obronnego – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w Tarnowie podczas podpisania umowy sprzedaży sprzęty dla polskiej armii.
Minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że umowa ma duże znaczenie w wymiarze społecznym, czego dowodzi wzrost zatrudnienia w ZM Tarnów w związku z realizacją systemu „Pilica” dla Sił Zbrojnych RP.
Podpisanie umowy na dostarczenie polskim Siłom Zbrojnym systemu „Pilica” oznacza sfinalizowanie jednego z kluczowych projektów, istotnie podnoszących bezpieczeństwo państwa. Polska Grupa Zbrojeniowa gwarantuje Ministerstwu Obrony Narodowej samodzielne wykonanie wszystkich komponentów, składających się na ten system, co również jest ważne z punktu widzenia zdolności obronnych Polski. PGZ będzie system „Pilica” stale doskonalić i rozwijać, żeby polskie Siły Zbrojne dysponowały coraz bardziej zaawansowanym i skutecznym sprzętem – powiedział Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
System „Pilica” tworzy bateria przeciwlotnicza bardzo bliskiego zasięgu, która jest przeznaczona do obrony obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Został on zaprojektowany w oparciu o polskie komponenty i polską myśl techniczną. System „Pilica” może działać w ramach zintegrowanego systemu obrony i dowodzenia, stając się w ten sposób elementem zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, ale jest również przygotowany do działania w pełni autonomicznego.
MAS