Informacje

foto: PGZ
foto: PGZ

PGZ podpisała list intencyjny z producentem rakiet Patriot

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 1 grudnia 2016, 14:07

    Aktualizacja: 1 grudnia 2016, 14:30

  • 1
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała list intencyjny ze spółką Autosan z Sanoka (którego właścicielem jest PGZ) oraz amerykańską firmą Raytheon, która jest producentem systemu obrony powietrznej Patriot, wybranego do negocjacji w trybie międzyrządowym, do realizacji programu "Wisła".

Jak tłumaczył Arkadiusz Siwko prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, udało się uzyskać stabilny proces rozwoju dla Autosanu na przestrzeni najbliższej dekady. Jego zdaniem potwierdza to tylko trafność strategii, która została obrana wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Żeby przemysł obrony narodowej był kołem zamachowym całej gospodarki, potrzebna jest inicjatywa wychodząca ze strony resortu obrony narodowej i ta inicjatywa jest, dzięki temu dzisiaj tutaj jesteśmy razem z partnerami międzynarodowymi. Podpisujemy dokument, który pozwala pozycjonować Autosan w formie dostawcy komponentów dla systemu Patriot dla 13 krajów świata- mówił podczas konferencji Arkadiusz Siwko, Prezes polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Podczas ceremonii obecny był też szef MON Antoni Macierewicz, który zaznaczył, że list intencyjny jeszcze o niczym nie przesądza. Jak przyznał trwające negocjacje są trudne, i że nie chciałby tworzyć takiego poczucia, że już wszystko jest załatwione i przesądzone.

Otwieramy w ten sposób już praktyczną współpracę z Raytheonem w realizacji czy też szansie na realizację programu Patriot, programu "Wisła", związanego z najważniejszym celem obronnym Rzeczpospolitej, jakim jest zapewnienie obrony antyrakietowej - powiedział minister Macierewicz. Każdy, kto choć trochę jest zorientowany w stosunkach międzynarodowych to wie, jak ten system jest ważny. Dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku i zbliża nas do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. To, że jest to niezbędne, to, że jest to ostatni moment, kiedy trzeba to zrobić, jest zupełnie oczywiste - dodał szef resortu obrony.

Minister ocenił, że decyzja o włączeniu spółki Autosan do Polskiej Grupy Zbrojeniowej była słuszna i jej włączenie do systemu Patriot otwiera jej drogę do stabilizacji również ekonomicznej.

Autosan może stać się wielkim centrum serwisowym dla produkcji Patriota na całym świecie, kontrakt może otworzyć drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy do Polski, zestawów obrony antyrakietowej systemu Patriot, w najbliższych latach - dodał minister obrony narodowej.

Pod kryptonimem "Wisła" kryje się pozyskanie przez MON przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Przypomnijmy, że zgodnie z porozumieniem, z lipca tego roku, udział polskiego przemysłu w programie Wisła ma wynosić 50 proc.

Powiązane tematy

Komentarze